بسیاری از افراد، در مقاطع سنی مختلف، همواره به فکر پیشرفت و ترقی خود، چه به لحاظ دانش و چه به لحاظ سطح رفاه، آسایش و درآمد خود هستند. در جوامع امروزی، تعداد افرادی که این پیشرفت را در مهاجرت به کشور دیگری می‌یابند، کم نیستند.

این افراد ممکن است خانواده‌ای باشند که برای آینده‌ی فرزندان خود اقدام به مهاجرت می‌کنند و یا افراد مجردی که قصد پیشرفت در همه‌ی زمینه‌ها را دارند.

اگر فرزند شما در سنین پایین است، می‌توانید برای تحصیل در مدارس و اگر در سنین ورود به دانشگاه و یا در حال گذراندن سال‌های تحصیل در دانشگاه است، برای ادامه‌ی تحصیلات، اقدام کنید.

سیستم آموزشی قبرس شمالی، طی چند سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته و در حال ارائه‌ی برنامه‌های آموزشی استاندارد و متنوعی است. این موضوع باعث جذب بسیاری از مهاجران برای ادامه‌ی تحصیلات در مقاطع مدارس تا دانشگاه شده است.

به دلایل بسیاری که در ادامه درباره‌ی آن مفصل صحبت خواهیم کرد، دانشجویان بین المللی، به خصوص کشورهای غربی‌، در مقاطع دانشگاهی ترغیب به تحصیل در این کشور شده‌اند.

مدارس نیز در کشور قبرس شمالی از یک سیستم آموزشی استاندارد پیروی می‌کنند و به دو شکل خصوصی و دولتی وجود دارند؛ که می‌توانید بر اساس بودجه و شرایطتتان، فرزند خود را در هر یک از آن‌ها ثبت نام کنید.

studying-in-northern-cyprus-1
تحصیل در قبرس شمالی

درباره ی قبرس شمالی

جزیره‌ی زیبای قبرس که به عنوان سومین جزیره‌ی بزرگ در حومه‌ی دریای مدیترانه شناخته شده است، در همسایگی کشورهای ترکیه و یونان و در شرق دریای مدیترانه قرار دارد.

از آنجایی که این کشور، در شاه‌راه آبی میان قاره‌های اروپا، آفریقا و آسیا قرار داد، همیشه مورد گزند حکمرانان و قدرتمندان جهان، واقع می‌شده است.

در سال 1960 و پس از اینکه امپراتوری بریتانیا و ملکه الیزابت به عنوان اخرین متصرفان این سرزمین، استقلال آن را به رسمیت شناختند، میان ترک نشینان و یونانیان قبرس، اختلافات بالا گرفت.

در پی این اختلافات، قبرس به دو بخش قبرس شمالی ( ترک نشینان ) و قبرس جنوبی ( یونانی نشینان ) تقسیم شد.

قبرس شمالی تحت قیومیت ترکیه، از واحد پولی لیر استفاده می‌کند. البته هزینه‌ها و شهریه‌های دانشگاهی عمدتا با دلار و یا یورور قابل پرداخت هستند.

زبان مردمان در قبرس شمالی، ترکی استانبولی است؛ اما به دلایل زیادی از جمله وجود دانشگاه‌های بین المللی، مهاجر پذیر بودن این کشور و … زبان انگلیسی در قبرس شمالی، بسیار رایج است.

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

بهتر است قبل از بررسی شرایط و سیستم آموزشی قبرس شمالی، در این خصوص که تحصیل در این کشور، چه مزایایی را برایتان به همراه دارد، صحبت کنیم.

 • امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی
 • امکان شرکت در طرح‌های تبادل دانشجویی
 • هزینه‌ی تحصیل اندک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • هزینه‌ی اندک زندگی
 • امکان کار کردن در زمان دانشجویی
 • عدم نیاز به ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • امکان دریافت اقامت دائم
 • ارائه شدن اکثر رشته‌های محبوب و حتی خاص (انیمیشن، بازی سازی و … ) در دانشگاه‌های قبرس شمالی
 • آب و هوای مدیترانه‌ای
studying-in-northern-cyprus-2
تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در کشور قبرس شمالی، محدود به تحصیل در مقاطع دانشگاهی نمی‌شود. بلکه افراد می‌توانند حتی از سنین پیش دبستانی برای تحصیل در این کشور آماده شوند. در ادامه به تفصیل درباره‌ی مقاطع تحصیلی، شرایط و هزینه‌های آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

مقطع پیش‌ دبستانی در قبرس شمالی

مقطع پیش‌ دبستانی در کشور قبرس شمالی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، مناسب برای کودکان بین 4 تا 6 سال است.

مقطع ابتدایی در قبرس شمالی

تحصیلات ابتدایی در قبرس شمالی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند را می‌توان به سه دوره‌ی زیر تقسیم کرد:

 1. دبستان: این دوره‌ی 5 ساله، مناسب کودکان 7 الی 12 ساله است. هم در مدارس دولتی و هم در مدارس خصوصی تدریس می‌شود و هر دو از یک سیستم آموزشی پیروی می‌کنند.
 2.  متوسطه‌ی اول: این دوره‌ی 3 ساله مناسب افراد 12 الی 14 سال است.
 3. دبیرستان: این دوره در قبرس شمالی، توسط دبیرستان‌های معروف به “Lycee`s” و مدارس حرفه‌ای تدریس می‌شود. در جدول زیر، نام و مشخصات تعداد از این مدارس را مشاهده می‌کنید.
نام مدرسهزبان تدریسسنین مناسبحدود شهریه
مدرسه‌ی انگلیسی لوگوسانگلیسی4 تا 18 سال3100 الی 6900 یورو سالیانه
مدرسه‌ی Lighthouseانگلیسی5 تا 12 سال5750 یورو سالیانه
آکادمی آمریکاییانگلیسی2 تا 18 سال2520 الی 8130 یورو سالیانه
مدرسه‌ی سنت جانانگلیسی11 تا 18 سال9721 یورو سالیانه
مدرسه‌ی انگلیسی پاسکالانگلیسی5 تا 18 سال5000 الی 7350 یورو سالیانه
مدرسه‌ی بین المللی لیماسولانگلیسی5 تا 18 سال4370 الی 8370 یورو سالیانه
studying-in-northern-cyprus-3
تحصیل در قبرس شمالی

تحصیلات دانشگاهی در قبرس شمالی

برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی، نیازی به دریافت ویزای خاص تحصیلی نیست. شما با داشتن یک ویزای فرودگاهی و مدارک مربوط به اپلای دانشگاه مورد نظرتان، می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی در این کشور، اقدام کنید.

می‌توانید به محض اتمام تحصیل در دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم، برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی اقدام کنید.

بر اساس قوانین شورای اعتبار بخشی آموزش عالی جمهوری ترکی قبرس شمالی ( YODAK )، فارغ التحصیلان دبیرستان از قبرس شمالی، باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند.

این در حالی است که دانشجویان بین ‌المللی به ‌شرط داشتن حداقل ۱۲ سال تحصیلات پیش‌دانشگاهی، واجد شرایط اپلای در دانشگاه‌های قبرس شمالی هستند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان نیست. اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید پس از ورود به این کشور، در دوره‌های زبان شرکت کرده و پس از قبولی در امتحانات، وارد دانشگاه شوید.

studying-in-northern-cyprus-4
تحصیل در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی، تمرکز زیادی بر اجرایی شدن آموزش عالی در این کشور دارد. از جمله دانشگاه‌هایی که طبق این روش تدریس می‌شوند، موارد زیر هستند:

کالج معلمان، دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی، دانشکده‌ی باز اقتصاد و مدیریت بازرگانی، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه اروپایی لفکه، دانشگاه بین‌المللی آمریکایی و سایر موسسات آموزش عالی این کشور.

دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی در قبرس شمالی، با رتبه‌ی 801 – 1000 در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی رنکینگ تایمز قرار دارد.

در سطوح دانشگاهی نیز، هم در دانشگاه‌های دولتی و هم در دانشگاه‌های خصوصی، تدریس، طبق سیستم آموزش عالی در حال انجام است. در قبرس شمالی 8 دانشگاه وجود دارد، که 2 دانشگاه دولتی و 6 دانشگاه هستند:

دانشگاه‌های دولتی: دانشگاه‌ مدیترانه‌ی شرقی و دانشگاه اروپایی لفکه

دانشگاه‌ای خصوصی: دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه راف دنکتاس، دانشگاه کارنیا و دانشگاه علوم قبرس

تنها دانشگاهی از قبرس شمالی که مدرک آن در وزارت علوم ایران معتبر است، دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی می‌باشد.

تمامی دانشگاه‌های قبرس شمالی توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش ملی و شورای عالی برنامه‌ریزی، اعتبارسنجی و هماهنگی (YODAK) کاملا شناخته ‌شده و معتبر هستند. YODAK توسط جامعه‌ی بین‌المللی آموزش عالی پذیرفته ‌شده و دارای اعتبار است.

دانشگاه در کشور قبرس شمالی متشکل از چندین دانشکده و مدرسه است؛ که برنامه‌های چهار ساله‌ی لیسانس و سایر مدارک را به شرح زیر ارائه می‌دهند:

تحصیل در قبرس شمالی

فوق ‌دیپلم در قبرس شمالی

مدرک کاردانی ( بر اساس سیستم ایالات متحده‌ی آمریکا )، پس از به اتمام رساندن موفقیت‌آمیز دو سال تحصیل در دانشگاه، به صورت تمام‌وقت، اعطا می‌شود. مدرک کاردانی به ‌طور کلی ماهیتی عملی دارد و دانشجویانی که با معدل مناسب فارغ ‌التحصیل می‌شوند، به مقطع کارشناسی انتقال خواهند یافت.

مقطع کارشناسی در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی در کشور قبرس شمالی، یک دوره‌ی 4 ساله و شامل 8 ترم است. شما برای ورود به این مقطع تحصیلی به مدرک دیپلم دبیرستان، ریز نمرات و پاسپورتتان نیاز دارید.

دیپلم دبیرستان به معنی با موفقیت گذراندن حداقل 12 سال تحصیل، در دوره‌های دبستان و دبیرستان است. برای ورود به مقطع کارشناسی، شرط سن وجود ندارد. کلیه‌ی دروس در این مقطع به زبان انگلیسی یا ترکی تدریس می‌شوند.

حداقل معدل دیپلم مورد قبول برای تحصیل در رشته‌های دندان پزشکی، دارو سازی، خلبانی و پزشکی در مقطع کارشناسی 16.2 است.

حداقل معدل دیپلم مورد قبول برای تحصیل در رشته‌های مهندسی 14.2 و برای سایر رشته‌های دیگر 13.2 است.

studying-in-northern-cyprus-6
تحصیل در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

دوره‌های کارشناسی ارشد معمولا 2 ساله و طی 3 تا 4 ترم برگزار می‌شوند. این مقطع تحصیلی به دو دسته‌ی پایان نامه محور و پروژه محور تقسیم می‌شوند.

دسته‌ی پایان نامه محور به این صورت است که باید در پایان ترم در یک آزمون شفاهی از پایان نامه‌ی خود دفاع کنید. دانشجویان برای فارغ‌ التحصیلی به حداقل نمره‌ی 2.5 نیاز دارند.

دسته‌ی پروژه محور نیز به این صورت است که شما باید تعداد ترم‌های بیشتری را بگذرانید و یک پروژه مطابق با رشته‌ی تحصیلی خود ارائه دهید.

مدارک لازم برای ورود به این مقطع تحصیلی عبارتند از:

 • پاسپورت
 • سوابق تحصیلی ( مدرک کارشناسی + ترجمه )
 • ریز نمرات مقطع کارشناسی
 • انگیزه نامه
 • رزومه‌ی عملی و کاری

این مقطع نیز همانند مقطع کرشناسی به دو زبان ترکی یا انگلیسی تدریس می‌شود.

studying-in-northern-cyprus-7
تحصیل در قبرس شمالی

مقطع دکترا در قبرس شمالی

این مقطع برای دانشجویان ایرانی شرایط بسیار مناسبی دارد. همچنین تحصیل در این مقطع برای افرادی که در مدت زمان کوتاه نیاز به مدرک دکترا برای ارتقا موقعیت شغلی خود و … دارند، بسیار مناسب است.

یک داوطلب مقطع دکترا باید قبل از شرکت در آزمون شفاهی ( دفاع از پایان نامه )، نشریه‌ای در رابطه با موضوع تحقیق خود در یک ژورنال بین‌المللی ( مخصوصا در زمینه‌های علوم گسترش ‌یافته، شاخص علوم اجتماعی یا شاخص علوم و علوم انسانی ) داشته باشد.

برای دریافت مدرک دکترا به حداقل نمره‌ی 3.5 از این مقطع نیاز دارید.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه‌ی تحصیل در قبرس شمالی، با توجه به دانشگاه و شهر مورد نظر شما، متفاوت است. هر چند هزینه‌ی آن در مقایسه با سایر کشورهای جهان معمولا مقرون ‌به ‌صرفه‌تر است؛ اما در کل سطح شهریه به نوع برنامه‌ی تحصیلی و مدت ‌زمان آن بستگی دارد.

بنابراین، مهم است که شما برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شهریه‌ها، مستقیما از موسسه‌ی آموزش عالی مورد علاقه‌ی خود پرس ‌و جو کنید.

به طور کلی می‌توان گفت که هزینه‌ی سالانه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، برای دوره‌های کارشناسی از حدود 3 هزار یورو تا 13 هزار یورو متفاوت است.

اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، هزینه‌ی آن از 5 هزار یورو تا 10 هزار یورو متغیر است.

هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، بالاتر و عموما بین 10 هزار یورو تا 22 هزار یورو است.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های قبرس شمالی برای یک سال تحصیلی، حدود 7 هزار یورو یا بیشتر است.

studying-in-northern-cyprus-8
تحصیل در قبرس شمالی

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی

شما برای تحصیل در قبرس شمالی نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارید، تنها نیاز است که مدارک زیر را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و برای دانشگاه مربوطه ارسال نمایید و پس از تایید توسط دانشگاه، به همراه مدارک اپلای به سفارت قبرس شمالی مراجعه کنید:

 • سوابق تحصیلی + ریز نمرات مقطع قبلی
 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • کپی پاسپورت ( با حداقل 6 ماه اعتبار )
 • چهار عدد عکس پرسنلی 6*4
 • مدرک زبان ( آیلتس ) برای همه‌ی مقاطع تحصیلی نمره‌ی 5.5  ( غیر ضروری )
 • مدرک زبان ( تافل) برای همه‌ی مقاطع تحصیلی 513 / PBT . 65 IBT . ( غیر ضروری )

سیستم نمره دهی در قبرس شمالی

سیستم نمره دهی در مدارس و دانشگاه‌های قبرس شمالی بر اساس GPA و از 0 تا 4 نمره است که جزییات آن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نمره در قبرسمعادل در آمریکامعادل در ایران
4A18-20
3.7-A16-18
3.3+B16
3B15
2.7-B14
2.3+C13
2C12.5
1.7-C12
1.3+D11.5
1D11
0.7-D10
0Fزیر 10

به طورکلی، معدل 2 و بالاتر به منزله‌ی قبولی است. دانشجویی با معدل متوسط بین 3 تا 3.49 یک دانشجوی عالی محسوب می‌شود. دانشجویانی با میانگین‌ ترم 3.5 یا بالاتر به ‌عنوان دانشجویان ممتاز معرفی می‌شوند.

studying-in-northern-cyprus-9
تحصیل در قبرس شمالی

پرطرفدارترین رشته‌ های تحصیلی

برخی از رشته‌های تحصیلی در قبرس شمالی علاوه بر محبوبیت بالا، درآمد و بازار کار بسیار خوبی پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان به همراه دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها به صورت تیتروار اشاره خواهیم کرد:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • هتل داری
 • رشته‌های مالی
 • جهانگردی
 • مارکتینگ
 • IT

کار دانشجویی در قبرس شمالی

افراد برای استخدام در شرکت‌ها و واحدهای صنفی قطعا نیازمند ارائه‌ی مدرک تحصیلی مرتبط، به شخص کارفرما که عمدتا قبرسی می باشد هستند؛ که پس از آن طبق قوانین موجود در وزارت کار قبرس شمالی حقوق و بیمه دریافت خواهند کرد.

دانشجویان نیز در حین تحصیل امکان انجام کار نیمه وقت را دارند. این امور بیشتر در رستوران‌ها، دانشگاه‌ها و … هستند.

بیشتر بدانید: کار در قبرس شمالی

studying-in-northern-cyprus-10
تحصیل در قبرس شمالی

سایر روش‌ های مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طرق متفاوتی امکان پذیر است؛ که بسته به شرایط سنی، مالی و مهارتی هر فرد متفاوت می‌باشد. برای مثال، جوانانی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی برای ادامه‌ی تحصیل را دارند، اقامت تحصیلی گزینه مناسبی است.

برای خانواده‌هایی که قصد مهاجرت دائم به منظور بهبود استانداردهای زندگی را دارند، راه‌های متفاوتی برای اخذ اقامت در قبرس شمالی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: شرایط اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

خرید ملک در قبرس شمالی

خانواده‌ها می‌توانند پس از خرید ملک در قبرس شمالی برای اقامت و حتی تحصیل فرزندانشان از مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی تا دانشگاه اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: اقامت قبرس شمالی با خرید ملک

گرچه شرایط و مراحل اداری برای خرید ملک در قبرس شمالی فاقد پیچیدگی خاصی است، اما در هر صورت هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را نیز دارد. بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، با مشاوران خبره و مسلط به همان حوزه، مشورت کنید

بیشتر ببینید: خرید ملک در قبرس شمالی  

مقالات مرتبط با تحصیل در قبرس شمالی

 • تجربه زندگی در قبرس شمالی
  در شرق دریای مدیترانه در همسایگی جنوب شرقی یونان و جنوبی ترکیه، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه قرار دارد. قبرس…
 • آشنایی با شهرها و نقاط مختلف قبرس شمالی
  شرایط جمعیتی و نژادی قبرس شمالی چگونه می باشد؟ قبرس شمالی با اکثریت قبرسی ترک زبان دارای گروه بزرگی مهاجر…
 • درباره قبرس شمالی
  قبرس کجاست؟ در شرق دریای مدیترانه، شاه‌راه آبی سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا، این جزیره زیبا قرار دارد. سومین…