زبان رسمی قبرس شمالی چیست و چرا باید در مورد آن آگاهی داشت؟

قبرس، که به نام سومین بزرگ‌ترین جزیره مدیترانه شناخته می‌شود، در بخش شرقی این دریا قرار دارد. این جزیره، که نقطه تلاقی فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلفی بوده، از دیرباز مورد علاقه قدرت‌های بزرگ منطقه قرار گرفته است. گرچه از نظر جغرافیایی، قبرس شمالی به آسیا نزدیک‌تر است، اما در عین حال با توجه به ارتباطات فرهنگی و تاریخی، به عنوان یک نقطه مهم اروپایی شناخته می‌شود.

جزیره‌ای که به دلیل آب و هوای خوب و منظره‌های فوق‌العاده زیبا به عنوان “گوهر مدیترانه” شهرت دارد، قبرس به خاطر موقعیت استراتژیکی خود بین سه قاره، چندین بار مورد حمله‌ی نظامی قدرت‌هایی چون همخامنشیان ایران، عثمانیان ترک، مصری‌ها و یونانیان قرار گرفته است. این موقعیت استراتژیک، قبرس را به یکی از نقاط کلیدی در تاریخ منطقه تبدیل کرده است. وقتی به قبرس شمالی فکر می‌کنیم، نباید فراموش کنیم که زبان رسمی قبرس شمالی چقدر در تاریخ و فرهنگ این جزیره نقش دارد.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با شهرها و نقاط مختلف قبرس شمالی

معرفی بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگی + مزایا و معایب

تاثیر تحولات تاریخی بر زبان رسمی قبرس شمالی

تاثیر تحولات تاریخی بر زبان رسمی قبرس شمالی

بریتانیا، آخرین قدرت بزرگی بود که قبرس را تحت سلطه خود گذاشت. این جزیره به مدت طولانی توسط قدرت‌های مختلف مستعمره شده و هر یک از این حاکمان سعی در ترسیم و گسترش زبان و فرهنگ خود در میان مردم قبرس داشته است.

پس از مدت‌ها، مردم قبرس شمالی به دلیل تاریخچه‌ای پرفراز و نشیب با چندین زبان آشنا شده‌اند. قبل از 1983، بر اساس قانون‌های موجود، زبان ترکی (استانبولی) زبان رسمی قبرس شمالی محسوب می‌شد. ولی پس از تغییرات سیاسی و جدایی قبرس شمالی و جنوبی، زبان یونانی نیز جایگاه رسمی خود را در این کشور پیدا کرد. امروزه، هر دو زبان ترکی و یونانی به عنوان زبان‌های رسمی در قبرس شمالی شناخته می‌شوند. علاوه بر این، به دلیل حضور پررنگ گردشگران از کشورهای مختلف بخصوص روسیه، آلمان، انگلستان و ایران که برای گذراندن تعطیلاتی شاد و مرفح ویا خرید ملک جهت سکونت ویا سرمایه گذاری به این کشور آمده اند، زبان انگلیسی نیز وسیعاً مورد استفاده و آشنایی مردم قرار دارد، که نمایانگر تاثیرات بریتانیا در گذشته است.

5/5 - (1 امتیاز)