مقدمه

این سوال که قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی، برای بسیاری از ایرانیان که قصد سفر یا سرمایه گذاری و یا اقامت در قبرس شمالی را دارند مطرح میشود.

در این مقاله قصد داریم تفاوت های زندگی در این دو کشور را از جهات مختلف مانند : هزینه زندگی، امنیت، مالیات، بهداشت و درمان و مسائل اقتصادی بررسی کنیم.

پرچم قبرس شمالی و جنوبی

هزینه زندگی در قبرس شمالی کمتر است یا قبرس جنوبی؟

مسکن

قیمت مسکن در قبرس شمالی به طور قابل توجهی کمتر از قبرس جنوبی است. به عنوان مثال، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی، حدود 300 دلار در ماه است، در حالی که اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر نیکوزیا، پایتخت قبرس جنوبی، حدود 1000 دلار در ماه است.

بیشتر بخوانید: 20 مزیت خرید ملک در قبرس شمالی – آسمان قبرس

غذا

قیمت غذا در قبرس شمالی نیز به طور قابل توجهی کمتر از قبرس جنوبی است. به عنوان مثال، یک وعده غذایی سه وعده ای در یک رستوران متوسط در قبرس شمالی حدود 10 دلار است، در حالی که یک وعده غذایی سه وعده ای در یک رستوران متوسط در قبرس جنوبی حدود 20 دلار است.

حمل و نقل در قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

قیمت حمل و نقل در قبرس شمالی نیز کمتر از قبرس جنوبی است. به عنوان مثال، یک بلیط یک طرفه برای سفر با اتوبوس در قبرس شمالی حدود 1 دلار است، در حالی که یک بلیط یک طرفه برای سفر با اتوبوس در قبرس جنوبی حدود 2 دلار است.

سرگرمی و تفریحات

قیمت سرگرمی و تفریحات در قبرس شمالی نیز کمتر از قبرس جنوبی است. به عنوان مثال، قیمت بلیط یک فیلم در سینما در قبرس شمالی حدود 5 دلار است، در حالی که قیمت بلیط یک فیلم در سینما در قبرس جنوبی حدود 10 دلار است.

در پاسخ به اینکه قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی ، باید گفت از نظر مخارج زندگی، هزینه زندگی در قبرس شمالی به طور قابل توجهی کمتر از قبرس جنوبی است. اگر به دنبال یک مکان مقرون به صرفه برای زندگی هستید، قبرس شمالی ممکن است برای شما مناسب باشد.

بیشتر بخوانید: مزایای زندگی در قبرس شمالی

امنیت در قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

قبرس شمالی و جنوبی هر دو مکان های نسبتا امنی برای زندگی هستند. با این حال، قبرس شمالی به طور کلی امن تر از قبرس جنوبی است.

در قبرس شمالی، نرخ جرم و جنایت بسیار پایین است و خشونت خیابانی نادر است. پلیس قبرس شمالی نیز بسیار کارآمد و پاسخگو است.

در قبرس جنوبی، نرخ جرم و جنایت کمی بالاتر از قبرس شمالی است. با این حال، هنوز هم قبرس جنوبی مکانی امن برای زندگی است. خشونت خیابانی در قبرس جنوبی نیز نادر است.

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث امنیت نسبی قبرس شمالی می شود. یکی از این عوامل این است که قبرس شمالی جمعیت بسیار کمتری از قبرس جنوبی دارد. این بدان معناست که پلیس می تواند منابع خود را بهتر متمرکز کند.

عامل دیگر این است که قبرس شمالی یک کشور نسبتاً محافظه کار است. این بدان معناست که مردم قبرس شمالی کمتر درگیر جرم و جنایت هستند.

یکی از جوانب مهم دراین سوال که قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی، موضوع امنیت است که در مجموع، قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی مکانی بسیار امن برای زندگی است.

مالیات در قبرس شمالی کمتر است یا قبرس جنوبی؟

مالیات در قبرس شمالی و جنوبی متفاوت است. قبرس شمالی نرخ مالیات پایین تری نسبت به قبرس جنوبی دارد. نرخ مالیات بر درآمد در قبرس شمالی از 10٪ تا 35٪ متغیر است، در حالی که نرخ مالیات بر درآمد در قبرس جنوبی از 20٪ تا 45٪ متغیر است. همچنین، نرخ مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در قبرس شمالی 18٪ است، در حالی که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در قبرس جنوبی 19٪ است.

در اینجا مقایسه ای از برخی از انواع مالیات در قبرس شمالی و جنوبی آورده شده است:

نوع مالیاتقبرس شمالیقبرس جنوبی
مالیات بر درآمد10٪ – 35٪20٪ – 45٪
مالیات بر ارزش افزوده18٪19٪
مالیات بر املاک و مستغلات0.3٪ – 0.4٪0.4٪ – 0.6٪
مالیات بر درآمد شرکت ها12.5٪19٪
مالیات بر سود سهام15٪
مالیات بر عایدی سرمایه2.8٪15٪
مالیات در قبرس شمالی و قبرس جنوبی

همچنین، قبرس شمالی برخی از معافیت های مالیاتی را برای افراد و شرکت هایی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، ارائه می دهد. به عنوان مثال، افراد و شرکت هایی که در قبرس شمالی خانه یا شرکت می خرند، از مالیات بر درآمد معاف هستند.

در مجموع، مالیات در قبرس شمالی مقرون به صرفه تر از قبرس جنوبی است. اگر به دنبال یک کشور با نرخ مالیات پایین هستید، قبرس شمالی ممکن است برای شما مناسب باشد. در اینجا جنبه دیگر از سوال شما در این مورد که قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی، پاسخ دادیم.

بهداشت و درمان

قبرس شمالی و جنوبی دو سیستم مراقبت های بهداشتی جداگانه دارند. سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی توسط دولت تامین می شود و برای شهروندان قبرس شمالی رایگان است. سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس جنوبی توسط دولت و بخش خصوصی تامین می شود و برای شهروندان قبرس جنوبی رایگان است.

سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی از نظر کیفیت با استانداردهای جهانی مطابقت دارد. بیمارستان ها و کلینیک های قبرس شمالی مجهز به آخرین تجهیزات پزشکی هستند و توسط کادر پزشکی باتجربه و آموزش دیده اداره می شوند.

سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس جنوبی نیز از نظر کیفیت با استانداردهای جهانی مطابقت دارد. بیمارستان ها و کلینیک های قبرس جنوبی مجهز به آخرین تجهیزات پزشکی هستند و توسط کادر پزشکی باتجربه و آموزش دیده اداره می شوند.

تفاوت اصلی بین سیستم های مراقبت های بهداشتی قبرس شمالی و جنوبی در نحوه تامین مالی آنهاست. سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی توسط دولت تامین می شود، در حالی که سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس جنوبی توسط دولت و بخش خصوصی تامین می شود.

سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی برای شهروندان قبرس شمالی رایگان است، در حالی که سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس جنوبی برای شهروندان قبرس جنوبی رایگان نیست. شهروندان قبرس جنوبی باید برای خدمات مراقبت های بهداشتی خود پول پرداخت کنند، مگر اینکه بیمه داشته باشند.

در اینجا جدولی از مقایسه سیستم های مراقبت های بهداشتی قبرس شمالی و جنوبی آورده شده است:

ویژگیقبرس شمالیقبرس جنوبی
تامین مالیدولتدولت و بخش خصوصی
رایگان برایشهروندان قبرس شمالیشهروندان قبرس جنوبی با بیمه
هزینهرایگانبسته به نوع خدمات
کیفیتمطابق با استانداردهای جهانیمطابق با استانداردهای جهانی
مقایسه قبرس شمالی و جنوبی در مورد بهداشت و درمان

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و قبرس جنوبی

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی

حتی با وجود تقسیم جزیره‌ی قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی به طور رسمی در سال 1974، بسیاری از کشورها هنوز هم استقلال این دو بخش را به رسمیت نمی‌شناسند. به همین دلیل ابتدا باید در مورد اعتبار پاسپورت قبرس صحبت شود.

پس از تقسیم جزیره‌ی قبرس، اعتبار پاسپورت آن چندین پله کاهش پیدا کرد. با این حال وبسایت پاسپورت ایندکس به پاسپورت این کشور رتبه‌ی 9 جهانی را اعطا کرده است. این بدان معناست که ساکنین قبرس می‌توانند به 107 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند.

برای سفر به 44 کشور نیز به ویزای فرودگاهی و در نهایت برای سفر به 42 کشور به ویزای رسمی نیاز دارند.

ولی با تمام این تفاسیر، به دلیل عضویت رسمی در اتحادیه‌ی اروپا، پاسپورت قبرس جنوبی به طور کلی از اعتبار بیشتری برخوردار است و با آن می‌توان بدون ویزا به کشورهای قاره‌ی اروپا به راحتی سفر کرد.

نتیجه

قبرس شمالی ارزان تر از قبرس جنوبی است، خدمات بهداشت و درمان در آن تقریبا رایگان است و از لحاظ امکانات دانشگاهی و تحصیلی شرایط بسیار خوب و فرهنگ غنی تری دارد.

مقالات مرتبط:

تحصیل در قبرس شمالی – هزینه ها، مزایا و اطلاعات دانشگاه ها و رشته ها

امتیاز post