مقدمه

در این مقاله مراحل خرید ملک در قبرس شمالی را شرح خواهیم دادید تا شما را در مسیر خرید خانه یاری نماییم.

پرطرفدارترین و معمول‌ترین روش برای مهاجرت به کشور قبرس و اخذ اقامت این کشور، خرید ملک در قبرس شمالی است. کشور قبرس شمالی به دلیل نزدیکی به ایران، دانشگاه‌های مقرون به صرفه، هزینه‌های معقول، امکان اخذ ویزای همراه و همچنین اعتبار پاسپورت بالا به مقصدی پرطرفدار برای مهاجرت در میان ایرانیان تبدیل شده است.

از آن جایی که اقتصاد و شرایط رفاهی این کشور روز به روز در حال توسعه است، می‌توان با داشتن مبلغ 125000 یورو، اقدام به خریداری ملک در این کشور کنید. در این مقاله، آسمان قبرس قصد دارد تا مراحل خرید ملک در قبرس شمالی را مرحله به مرحله برای علاقه‌مندان توضیح دهد. پی در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قبرس شمالی کجاست؟

بعد از اعلام استقلال بخش شمالی ترک نشین قبرس در سال 1983، استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی به رسمیت شناخته شد. این کشور با آب و هوای مدیترانه‌ای و مناظر زیبا، دارای ساختمان‌های اداری و مسکونی زیادیست و در حال حاضر جمعیتی حدود 73000 در آن زندگی می‌کنند.

تعداد افراد تحصیل کرده در قبرس شمالی رو به افزایش است. همچنین این کشور قدرت جذب توریست بسیار بالایی دارد و درآمد این صنعت به نسبت بالاست. به دلایلی که ذکر کردیم، قبرس شمالی می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت باشد. اما ابتدا باید دید که چگونه می‌توان در قبرس شمالی صاحب ملک شد.

steps-to-buy-property-in-north-cyprus-terms-and-conditions-2

شرایط خرید ملک در قبرس شمالی

اگر سفر به قبرس شمالی برایتان کافی نیست و می‌خواهید آن‌جا ماندگار شوید، باید به خرید ملک اقدام کنید. قیمت خانه در قبرس شمالی از هر مکان دیگری در دریای مدیترانه پایین‌تر است! به طوری که قیمت ملک در قبرس شمالی نصف قیمت خانه رد اسپانیا یا قبرس جنوبی است.

برای خرید ملک در این کشور در قدم اول باید درخواست خود را در انجمن شهرداری این کشور ثبت کنید. عموماً شش ماه طول می‌کشد تا درخواست شما بررسی و با آن موافقت شود. این نکته را در نظر داشته باشید که هر فرد یا زوج تنها امکان خرید یک ملک را دارد و نمی‌تواند چندین ملک خریداری کند. حداکثر مساحت این ملک 1338 متر مربع است.


مشاوره رایگان برای خرید ملک و خانه در قبرس شمالی

بودجه نقدی شما برای خرید ملک چقدر است؟

چه نوع اقساطی مناسب شماست؟

سرمایه گذاری ویا اقامت؟


انواع ملک در قبرس شمالی کدامند؟

با توجه به نوع سند ملک، روند خرید آن در قبرس شمالی متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی انواع سند ملک در این کشور می‌پردازیم:

 • ملک ترکی: به ملکی اطلاق می‌شود که قبل از اعلام استقلال قبرس شمالی نیز در اختیار ترک نشینان بوده است.
 • ملک خارجی: ملکی که قبل از جدایی قبرس شمالی و جنوبی در اختیار اروپایی‌ها یا دیگر خارجی‌ها بوده است.
 • ملک قبرسی: تمام املاک و مستغلاتی که دولت قبرس به عنوان غرامت در اختیار افرادی قرار داده که زمین‌هایشان در جنگ 1974 از دست رفته است.
 • ملک TDM: املاک که پس از 1975 دولت قبرس شمالی به مهاجران ترک و کارگران واگذار کرده است.
 • ملک اجاره‌ای: املاکی امکان اجاره‌ی بلند مدت 49 ساله‌ی آن‌ها وجود دارد. برای درخواست این نوع از املاک باید از طریق وکیل مهاجرتی اقدام کرده و درخواست خود را به وزارت گردشگری قبرس شمالی ارسال کنید.
 • ملک آزاد: این ملک باید در حضور یک وکیل، مستقیما از صاحب خانه خریداری شود. قیمت نهایی، محدوده زمانی تکمیل خرید و دیگر شرایط توسط شما تعیین و درخواست برای تایید به وزارت کشور ارسال می‌شود.

خرید ملک در قبرس شمالی چه شرایطی دارد؟

برای خرید ملک در قبرس شمالی، شما نباید هیچگونه سابقه کیفری در هیچ کشوری داشته باشید. همچنین لازم است که آزمایش دهید تا صحت سلامت شما بررسی شود. پس از طی این مراحل، لازم است تا مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

انتخاب ملک مورد نظر

 ابتدا باید خانه مورد نظر خود و خانواده‌تان را انتخاب و در مورد قیمت و شرایط پرداخت هزینه با فروشنده مذاکره کنید.

پرداخت هزینه‌ی پیش پرداخت

پس مذاکره و توافق با فروشنده، باید مبلغی حدود 1000 تا 2000 پوند به عنوان پیش پرداخت به او بپردازید تا ملک را به شخص دیگری نفروشد.

بررسی ملک انتخاب شده

 برای این کار می‌توانید شخصا یا از طریق وکیل مهاجرتیتان اقدام کنید. باید به بررسی این نکته بپردازید که ملک خریداری شده دارای قرض، وام مسکن یا هرگونه بدهی دیگری نیست. اگر هرگونه مشکلی از این دست وجود داشت، قرارداد باطل و مبلغ پیش پرداخت به شما بازگردانده خواهد شد.

تنظیم قرداد

این قرارداد باید به زبان انگلیسی و توسط وکیلتان یا دفتر اسناد رسمی تنظیم شود. لازم است که در این قرارداد تمام شرایط فروش، مشخصات ملک و شرایط پرداخت قید شود. پس از توافق دو طرفه، این قرارداد در حضور دو شاهد در یک دفتر اسناد رسمی امضا می‌شود. پس از امضای قرارداد شما 10 تا 14 روز برای پرداخت مابقی هزینه یا قسط اول زمان دارید.

مراحل خرید خانه در قبرس شمالی به همراه قوانین و شرایط

طبق قانون جدید قبرس شمالی، 21 روز پس از امضای قرارداد فرصت دارید تا حق تمبر را پرداخت و قرارداد را در اداره ثبت اسناد، ثبت کنید. این مبلغ 5/0 درصد از کل قیمت ملک است. هدف این قانون حفظ حقوق مالکیت خریدار است چراکه پس از ثبت قرارداد، فروشنده دیگر نمی‌تواند ملک را به شخص دیگری بفروشد یا آن را تحت رهن و اجاره بگذارد.

مجوز خرید

به عنوان خریداران غیر ترک زبان، شما باید برای اخذ مجوز انتقال سند مالکیت به انجمن شهرداری قبرس شمالی مراجعه کرده و درخواست مجوز خرید ارائه کنید (PTP). برای این کار به 200 تا 1000 پوند، فتوکپی پاسپورت و گواهی سوپیشینه نیازمندید.

انتقال سند مالکیت

بعد از دریافت مجوز خرید، شما و فروشنده باید مالیات مربوط به انتقال ملک را پرداخت کرده تا سند مالکیت به نام شما منتقل شود.

برای خرید ملک در قبرس شمالی به چه مدارکی نیاز دارید؟

 • اصل و کپی تمام صفحات گذرنامه
 • شناسنامه همه اعضای خانواده
 • سند ملک در صورتی که ملک دیگری به نام شما در قبرس شمالی وجود دارد
 • اصل و کپی قراردادهای فروش ملک در صورتی که قبلا اقدام به فروش ملکی در قبرس شمالی کرده‌اید.
 • اصل و کپی قرارداد اجاره ملک اگر در خانه‌ی اجاره‌ای در قبرس شمالی زندگی می‌کنید.
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ترجمه سند ازدواج
 • 6 تمبر به زبان ترکی

سخن آخر

خرید ملک در قبرس شمالی یک فرآیند نسبتاً ساده است، اما به‌هرحال خرید ملک در یک کشور غریبه و سرمایه‌گذاری در آن، می‌تواند چالش برانگیز باشد چراکه شما با قوانین آن آشنا نیستید. کارشناسان مهاجرتی مجرب موسسه‌ی آسمان قبرس آماده‌اند که شما و خانواده‌تان را در این مسیر همراهی کنند. برای شروع مراحل خرید ملک در قبرس شمالی، با مشاوران موسسه آسمان قبرس تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

20 مزیت خرید ملک در قبرس شمالی

نمونه قرارداد خرید ملک در قبرس شمالی

5/5 - (1 امتیاز)