فهرست مطالب

مقدمه

در این جا تلاش می‌کنیم به سوالات شما در رابطه بامهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقات این کشور، شرایط و مراحل اخذ اقامت و هزینه های آن پاسخ دهیم تا بتوانید بهترین راه را برای خود و خانواده محترمتان انتخاب نمایید.

بسیاری از مهاجران، قبرس شمالی را دروازه‌ی ورود به اروپا می‌دانند. این کشور مزایای بسیاری دارد که نه تنها باعث افزایش روز افزون جهان‌گردان و توریست‌ها به این کشور شده، بلکه موجب جذب توریست‌ها و … به قبرس شمالی برای دریافت اقامت دائم نیز شده است.

اقتصاد رو به رشد، امنیت بالا، مالیات اندک، هزینه‌های مقرون به صرفه‌ی زندگی، وجود دانشگاه‌های معروف دنیا و بین المللی و … از جمله دلایلی هستند که باعث شده، از همه نوع اقشار از جمله دانشجویان، خانواده‌ها، سرمایه گذاران، تجار و … به این کشور زیبا و پر منفعت مهاجرت کنند.

با ما همراه باشید تا به طور جامع به بحث و بررسی مهاجرت به قبرس شمالی بپردازیم.

درباره قبرس شمالی

جزیره‌ قبرس در شرق دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه و یونان قرار دارد. همچنین این جزیره‌ی زیبا به لحاظ موقعیت جغرافیایی به پل قاره‌ها معروف است. جزیره‌ی قبرس در میان‌ آب‌های مدیترانه و نقطه‌ی اتصال قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا است.

پس از استقلال جمهوری قبرس، این کشور به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شد. قبرس شمالی، یا همان قبرس ترک نشین، تحت قیومیت ترکیه و عضو دائم اتحادیه‌ی اروپا، عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ی مشترک المنافع انگلیس و عضو جنبش عدم تعهد است.

قبرس جنوبی که تحت قیومیت یونانیان است، عضو شینگن نیز هست. به همین دلیل برای ورود و مهاجرت به قبرس شمالی، نیازی به دریافت ویزا به خصوص ویزای شینگن نیست.

واحد پولی رایج در قبرس شمالی، لیر ترکیه است؛ اما در برخی موارد مانند معاملات املاک و مستغلات، از پوند انگلستان استفاده می‌شود. همچنین اکثر دانشگاه‌ها شهریه‌های خود را با دلار دریافت می‌کنند.

به دلیل اینکه در این کشور اکثر هزینه‌ها با لیر ترکیه پرداخت می‌شود، در زمره کشورهای ارزان دنیا قرار گرفته است.

دین اکثریت مردم در قبرس شمالی، اسلام و زبان آن‌ها ترکی استانبولی است؛ اما به دلیل مهاجر پذیر بودن این کشور، سایر ادیان و زبان‌ها نیز در این کشور، سکونت دارند.

بیشتر بخوانید : حجاب در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای 300 روز آفتابی در سال است، که برای یک کشور این یک مزیت بزرگ محسوب شده و باعث جذب توریست‌های اروپایی به این کشور شده است.

اطلاعات مهم و کلیدی کشور قبرس شمالی

نام رسمیجمهوری ترک قبرس شمالی
پایتختنیکوزیا
زبان رسمیترکی استانبولی ( انگلیسی )
دین رسمیمسلمان سنی
واحد پولیلیر / پوند / دلار / یورو
آب و هوامعتدل مدیترانه‌ای
جمعیت313626 نفر ( آمار سال 2021 )
نرخ بیکاری5 درصد ( کمتر از آمریکا و کانادا )

قبرس شمالی، یک سکوی پرتاب

خوب است بدانید که مهاجرت به قبرس شمالی، مانند یک راه ورود و دروازه برای ورود به اروپا است. شما با مهاجرت به این کشور ارزان، می‌توانید زندگی جدید را برای خود بسازید.

پروسه‌ی دریافت اقامت قبرس شمالی بسیار آسان‌تر از ترکیه و سایر کشورهای اروپایی است. ایرانیان برای مهاجرت به قبرس شمالی نیازی به دریافت ویزا ندارند و تنها با داشتن ویزای فرودگاهی می‌توانند وارد این کشور شوند.

اخذ اقامت قبرس شمالی

اگر بخواهید اقامت دائم قبرس شمالی را به دست آورید، باید قوانین و شرایط آن را بدانید. اقامت دائم برای یک فرد خارجی به معنای آن است که فرد مهاجر، حق اقامت دائم در قبرس شمالی و حق ورود و خروج آزادانه‌ از آن را داشته باشد.

زمانی که شما به عنوان فرد خارجی، وارد این کشور می‌شوید، در ابتدا مجوز 90 روزه برای حضور در این کشور را دریافت می‌کنید. اگر قصد ماندن بیشتر از این مدت را داشته باشید، باید به یکی از روش هایی که برایتان توضیح می‌دهیم، اقدام به دریافت اقامت دائم این کشور نمایید.

اگر بخواهیم که به طور کلی قوانین دریافت اقامت دائم را توضیح دهیم، باید اینگونه بگوییم که باید 6 سال در قبرس حضور داشته باشید، رفتار خوبی از خود نشان داده باشید و درآمد لازم برای گذران زندگی خود و اعضای خانواده‌تان را داشته باشید.

اقامت موقت قبرس شمالی

ویزای اقامت موقت در قبرس شمالی معمولا به چند دلیل زیر صادر می‌شود:

 • ویزای کار
 • ویزای تحصیلی
 • ویزا برای دیدار با خانواده

ویزای موقت معمولا به صورت یک ساله صادر شده و شما باید آن را تمدید کنید. بعد از گذشت 5 سال تمدید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور، اقدام نمایید. زمانی که با ویزای موقت در خاک قبرس شمالی حضور دارید، نباید بیشتر از 3ماه این کشور را ترک کنید. در غیر این صورت ویزای موقت شما باطل می‌شود.

ویزای کوتاه مدت

ویزای توریستی از نوع ویزای کوتاه مدت است که معمولا برای 30 روز صادر می‌شود، اگر قصد داشته باشید بیشتر از 30 روز با ویزای توریستی در قبرس شمالی باشید، باید پس از گذشت 30 روز به مدت 2 روز از این کشور خارج شده و مجددا برای دریافت ویزای توریستی اقدام نمایید.

شرایط دریافت شهروندی قبرس شمالی

اگر فردی که به قبرس شمالی مهاجرت کرده بخواهد شهروند قبرس شمالی شود، پس از مدت زمان مشخصی از دریافت کارت سفید،تابعیت خود را دریافت خواهد کرد. اولین قدم برای دریافت شهروندی قبرس شمالی، دریافت کارت سفید است.

کارت سفید، به شرط نداشتن هیچ سو سابقه‌ی قانونی، مالی و اخلاقی بدون هیچ قید و شرطی پس از اخذ اقامت دائم، به افراد خارجی تعلق می‌گیرد.

شهروندی به افرادی تعلق می‌گیرد که مهارت فنی خاص داشته و یا در این کشور پولی را سرمایه گذاری کرده باشند.

اقامت قبرس شمالی

اقامت دائم قبرس شمالی

در قبرس شمالی، دو نوع اقامت دائم یا همان کارت سفید وجود دارد:

Hicret Izni Permit

این نوع اقامت دائم، به صورت مادامالعمر هست. اگر این نوع اقامت را داشته باشید، نیازی به تایید وضعیت هر 2 سال یکبار ندارید. این قانون از قبل از سال 2015 برای اقامت دائم افراد خارجی تصویت و اجرا شد.

Beyaz Kimlik

روش مرسوم فعلی، این روش می‌باشد. این قانون بعد از سال 2015 وضع شد و برای افراد خارجی که به قبرس شمالی مهاجرت می‌کنند صادر می‌شود. در این نوع اقامت دائم، شما باید هر 2 سال یک‌بار، با ارائه‌ی مدارک لازم، اقامت خود را تمدید کنید.

شرایط و راه‌ های مهاجرت به قبرس شمالی

کهاجرت به قبرس شمالی و دریافت اقامت این کشور از طرق مختلفی امکان پذیر است. هر یک از این راه‌ها، بنا بر شرایط سنی، مالی و مهارتی که فرد مهاجر دارد، قابل انتخاب است.

برای مثال، جوانانی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی برای ادامه‌ی تحصیل را دارند، اخذ اقامت تحصیلی گزینه‌ی مناسبی است.

یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به قبرس شمالی برای ایرانیان، عدم نیاز به اخذ ویزای خاصی است. این بدین معناست که تنها با داشتن پاسپورت می‌توانید به قبرس شمالی سفر کنید.

به طور کلی راه‌های مهاجرت به قبرس شمالی را می‌توانیم به شکل زیر و به صورت خلاصه بیان کنیم:

 1. تحصیل در قبرس شمالی
 2. خرید ملک در قبرس شمالی
 3. کار در قبرس شمالی
 4. سرمایه گذاری در قبرس شمالی
 5. ازدواج با فرد قبرسی
 6. از طریق تولد

موارد فوق معمول‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت این کشور هستند؛ که البته محبوب ترین و بهترین راه مهاجرت، خرید ملک در قبرس شمالی است.

مجله‌ی اقتصادی و معرف فوربز آمریکا در مقاله‌ای در خصوص بهترین مکان برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک بوده، در سال 2021، قبرس شمالی را برای خرید ملک و دریافت اقامت معرفی کرده‌ است.

با هر روشی که به قبرس شمالی مهاجرت می‌کنید، اگر بیش از 6 سال در این کشور بمانید، می‌توانید با رعایت شرایط مشخص، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. البته ماندن در قبرس شمالی مستلزم تمدید هرساله‌ی اقامت موقت تا پر شدن 6 سال است.

بهتر است بدانید که قبرس شمالی از لحاظ امنیت، جزو 5 کشور امن دنیا قرار دارد. این امر بدان معناست که شما در کشوری امن و با آرامش زندگی خواهید کرد.

امن ترین کشورهای دنیا - منبع FBI

در ادامه، جدولی از شرایط کلی برای مهاجرت به قبرس شمالی از انواع راه‌ها را مشاهده می‌کنید:

روش مهاجرتویزای لازممدرک زبانبهترین بازه‌ی سنیتمکن مالی
تحصیلیویزای تحصیلینیاز ندارد18 الی 30 سالگیتا 80 میلیون تومان + هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه
کاریویزای کاریمدرک زبان انگلیسی یا ترکی ( برخی موارد هردو ) حداقل 25 سالگیبین 60 تا 70 میلیون تومان
سرمایه گذاری ( ثبت شرکت )ویزای سرمایه گذارینیاز نداردبدون محدودیتحداقل 100 هزار دلار
خرید ملکویزای سرمایه گذارینیاز نداردبدون محدودیتحداقل 125 هزار یورو

مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت از طریق تحصیل

وجود دانشگاه‌های بین المللی و معتبر در قبرس شمالی، این کشور را به مقصد جذابی برای دانشجویان جهت مهاجرت مبدل کرده است.

در کنار فضای آموزشی وسیع، امکانات متعددی از قبیل سالن‌های ورزشی، استادیوم، استخرهای سرپوشیده و سرباز، سواحل اختصاصی و … نیز وجود دارند.

دانشجویانِ بیش از 100 کشور دنیا در این جزیره مشغول به تحصیل هستند. وجود بیش از 50 هزار دانشجوی بین المللی، گواه بر کیفیت بالای این دانشگاه‌های انگلیسی زبان و معتبر است.

دانشجویان می‌توانند در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود تحصیلشان را آغاز می‌کنند. پس از گذشت مدتی، می‌توانند با شرکت در طرح‌های تبادل دانشجویی، در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا که طرف قرارداد با دانشگاه‌های قبرس شمالی هستند، ادامه‌ی تحصیل دهند.

از مواردی که دانشجویان را از سراسر دنیا جذب دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌کند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. بورسیه‌های تحصیلی
 2. خوابگاه‌ها و امکانات تفریحی
 3. طرح تبادل دانشجویی
 4. شهریه‌ی اندک در مقایسه به دیگر دانشگاه‌ها در اروپا
 5. موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی
 6. هزینه‌ی زندگی مقرون به صرفه
 7. عدم نیاز به ارائه‌ی مدرک زبان

یکی از مزایای دانشگاه‌های قبرس شمالی، تنوع رشته‌های تحصیلی موجود است. در این دانشگاه‌ها علاوه بر رشته‌های پزشکی، مالی و … رشته‌های خاص مانند رباتیک و … نیز تدریس می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به قبرس شمالی

 • 4 قطعه عکس
 • کپی پاسپورت ( با حداقل یک سال اعتبار )
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تمکن مالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم تکمیل شده‌ی درخواست
 • گواهی اتمام تحصیل مقطع قبلی + ریز نمرات

بیشتر بدانید: تحصیل در قبرس شمالی

اطلاعات دانشگاه ‌های برتر قبرس شمالی

دانشگاهتاریخ تاسیستعداد دانشجونوعشهر
دانشگاه خاور نزدیک198830 هزار نفرخصوصینیکوزیا ( لفکوشا )
دانشگاه مدیترانه شرقی197920 هزار نفردولتیفاماگوستا
دانشگاه بین‌المللی قبرس199718 هزار نفرخصوصینیکوزیا ( لفکوشا )
دانشگاه آمریکایی گیرنه198518 هزار نفرخصوصیکایرنیا ( گیرنه )
دانشگاه اروپایی لفکه199011 هزار نفرخصوصیلفکه
دانشگاه کایرنیا ( گیرنه )20133 هزار نفرخصوصیکایرنیا ( گیرنه )

مقالات مرتبط در مورد تحصیل در قبرس شمالی:

هزینه تحصیل در قبرس شمالی به همراه اطلاعات دانشگاه ها و رشته ها

مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت از طریق خرید ملک

برای خانواده‌هایی که قصد مهاجرت دائم به قبرس شمالی به منظور بهبود استانداردهای زندگی خود را دارند، خرید ملک دراین کشور که به نوعی سرمایه گذاری در این کشور محسوب می‌شود را پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین با خرید ملک در قبرس شمالی، امکان دریافت اقامت موقت و دائم برای تمام اعضای خانواده میسر می‌شود.

همانطور که گفتیم، در سال 2021 مجله‌ی فوربز که یک مجله‌ی اقتصادی بسیار معتبر و معروف در آمریکا است، قبرس شمالی را بهترین مکان برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک معرفی کرد.

بسیاری از پروژه‌های معتبر و مطرح در زمینه‌ی املاک، برای خریداران، امکانات و تسهیلاتی را در نظر ‌گرفته‌اند، که امتیاز بزرگی را برای خریداران به ارمغان آورده است.

این امتیاز و تسهیلات به این صورت است که با پرداخت حداقل 30 درصدِ کل قیمت ملکِ مورد نظر، مالک ملک خود می‌شوید و قرارداد بین شما و فروشنده، در اداره‌ی ثبت اسناد ثبت می‌شود. بدین صورت امکان فروش یک ملک به چندین نفر منتفی می‌شود.

این قانون را قبرس شمالی برای حمایت و تضمین سرمایه‌ی سرمایه گذاران خارجی، وضع کرده است.

با همان پرداخت اولیه، شما می‌توانید برای اخذ اقامت موقت خود و خانواده‌تان اقدام نمایید. مابقی مبلغِ ملک را در اقساط بلند مدتِ بدون بهره می‌توانید پرداخت کنید. تعداد و میزان اقساط، پروژه به پروژه متفاوت است.

بیشتر بخوانید: 

خرید ملک در قبرس شمالی

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی

20 مزیت خرید ملک در قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق اجاره ملک و تمکن مالی

مهاجرت به قبرس شمالی از راه اجاره خانه در قوانین جدید تا حدی دشوار شده است. بدین صورت که شخصی که خانه را اجاره کرده است باید مبلغ 25000 دلار بصورت دائمی در یکی از بانک های قبرس شمالی قرار دهد و سپس اقدام به اخذ اقامت موقت نماید.

مهج

مهاجرت به قبرس شمالی و دریافت اقامت از طریق کار

مهاجرت از طریق استخدام و کار از دیگر گزینه‌های اخذ اقامت قبرس شمالی است؛ ولی برای داشتن اقامت کاری حضور فیزیکی فرد در قبرس شمالی، الزامی است.

عموما شرکت‌ها و کارفرمایان قبرسی که مجوز برای جذب نیرو از وزارت کار قبرس شمالی دارند، بدون حضور فرد متقاضی و مصاحبه با او، اقدام به استخدام فرد نخواهند کرد.

برای دریافت ویزای کاری ابتدا باید درخواست کار خود را همراه بارزومه، برای کارفرمای قبرسی بفرستید. پس از تایید کارفرمای قبرسی، مدارک خود را به سفارت قبرس شمالی ارائه می‌کنید.

مدت اقامت کاری در قبرس شمالی

کارفرمای قبرسی بیش از 4 سال نمی‌تواند قرارداد شما را تمدید کند، مگر اینکه به وزارت کار قبرس شمالی اطلاع دهد که شما دارای تخصصی هستید که به همین دلیل به شما نیاز دارد.

زبان اصلی مردمان کشور قبرس شمالی، ترکی استانبولی است. اما به دلایل زیر دانستن زبان انگلیسی بسیار مهم است:

 • وجود سالیانه بیش از 1 میلیون گردشگر در جزیره
 • وجود دانشگاه‌های بین المللی
 • موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی
 • وجود بازرگانان بین المللی

با توجه به اینکه نیروی کار بومی در قبرس شمالی محدود است، بازار کار برای افراد مهاجر بسیار عالی است. در بسیاری از مشاغل، دانستن زبان انگلیسی الزامی است.

برخی از مهم‌ترین شعل های موجود در قبرس شمالی به شرح زیر است:

 • هتل داری
 • شرکت‌های خدماتی
 • مشاغل مالی
 • ساختمان سازی
 • رستوران و بار
 • مارکتینگ
 • پزشکی
 • کشاورزی – دام پروری

هر یک از مشاغل فوق، دارای زیر شاخه‌های مهمی است که بازار کار فوق العاده‌ای برایشان فراهم است. برخی از مشاغل در این کشور فصلی هستند.

لازم به ذکر است در همه موارد مهاجرتی انجام تست‌ها و آزمایش خون برای عدم ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل ایدز یا هپاتیت الزامی است و افراد مبتلا به این بیماری‌ها، امکان دریافت اقامت را نخواهند داشت.

همچنین داشتن سابقه‌ی کیفری در هر کشوری، مانع از دریافت اقامت، خرید ملک و … در قبرس شمالی می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار در قبرس شمالی

 • مدارک تمکن مالی
 • پاسپورت
 • دعوتنامه‌ی کارفرمای قبرسی
 • فرم‌های پر شده‌ی درخواست کار
 • بیمه
 • قرار داد اجاره‌ی محل سکونت در قبرس شمالی

اطلاعات درآمدی در قبرس شمالی

متوسط درآمد در قبرس شمالیماهیانه 300 الی 650 دلار یا ( 5500 تا 12000 لیر)
درآمد رایجماهیانه 450 الی 500 دلار یا ( 9000 الی 9500 لیر )
درآمد در مراکز و شهرهای اصلیماهیانه 650 دلار یا ( 12000 لیر ) یا بیشتر
بیشترین حقوقماهیانه 19000 الی بیشتر از 30000 لیر
میزان مالیاتاز 10 درصد ( برای درآمدهای بیشتر از 5000 لیر ) الی 37 درصد ( برای درآمدهای بیشتر از 30000 لیر )
300 دلار در ماهپایین‌ترین سطح درآمد
500 دلار (و 650 تا 800 دلار در مراکز اصلی)متوسط درآمد
800 دلار و گاها بیشتردرآمد مناسب در نیکوزیا و شهرهای گران
10 درصدمیزان مالیات ( درآمد بیشتر از 5000 لیر )
37 درصدمیزان مالیات ( درآمد بیشتر از 30000 لیر )

مقالات مرتبط:

یافتن کار در قبرس شمالی چگونه است؟ درامد مشاغل چقدر است؟

مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

اگر هدف از مهاجرت، سرمایه‌ گذاری و کسب درآمد ارزی باشد، اخذ اقامت از طریق خرید ملک به منظور اجاره دادن آن، سرمایه گذاری در زمینه‌های ثبت شرکت، مشارکت در ساخت و ساز، مشارکت در بیزینس و … می‌توانند راه‌های مناسبی باشند.

نکته‌ای مهم: برای ثبت شرکت نیازی به حضور فیزیکی فرد در داخل قبرس شمالی نیست.

مراحل ثبت شرکت در قبرس شمالی

 • مشخص کردن نوع فعالیت شرکت
 • ارائه‌ی تصویر پاسپورت سهامداران
 • ارائه‌ی گواهینامه‌ی رفتار خوب ( به صورت الزامی برای همه‌ی سهامداران )
 • تعیین نام مشخص برای شرکت
 • واریز مبلغی در حدود 100 هزار دلار، در یکی از بانک‌های فعال در قبرس شمالی

نکته: بعد از گذشت 1 الی 2 سال از ثبت شرکتتان، می‌توانید اقامت دائم قبرس شمالی را دریافت کنید.

بیشتر بدانید:

 سرمایه گذاری در قبرس شمالی

ثبت شرکت در قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ازدواج

مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت از طریق ازدواج

از دیگر روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی، می‌توان به ازدواج با یک فرد قبرسی اشاره کرد. در این روش، باید حتما سه سال با فرد قبرسی زندگی کنید و در خاک قبرس بمانید. با استفاده از این روش، شما می‌توانید پس از گذشت 3 سال، مادر، پدر و فرزندانتان را به قبرس شمالی ببرید.

مدارک لازم برای مهاجرت و اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

برای اینکه بتوانید اقامت قبرس شمالی را از طریق ازدواج به دست آورید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت یا شناسنامه‌ی شهروند قبرسی و متقاضی
 • گواهیِ ازدواج
 • گواهی عدم ازدواج هر دو فرد ( در صورت مجرد بودن قبل از این )
 • کپی گواهی طلاق هر دو فرد ( ادر صورت متاهل بودن قبل از این )
 • بیمه‌ی درمانی
 • تمکن مالی ( فرد قبرسی باید ماهیانه حدودا 1500 دلار، درآمد داشته باشد تا فرد متقاضی را از نظر مالی حمایت کند )
 • سند مالکیت یا قرارداد اجاره‌ی یک خانه در قبرس شمالی ( باید در اداره‌ی مالیات، مهر شده باشد )
 • گواهیِ تولد برای فرزندانی که از ازدواج قبلی دارید
 • درخواست تابعیت از طرف همسر برای فرد متقاضی
مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تولد

مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت آن از طریق تولد

چنانچه پدر و مادر فرزند، تبعه‌ قبرسی باشند، فرزند، فارغ از مکان تولد، تبعه‌ی قبرس شمالی محسوب می‌شود. در صورتی که تابعیت پدر و مادر مشخص نباشد، اگر نوزاد 5 سال ابتدایی زندگی خود را، به صورت پیوسته در قبرس شمالی بگذراند، طبق صلاحدید دولت قبرس، تبعه‌ی این کشور خواهد شد.

North cyprus map

تغییرات قوانین در سال 2023

مهاجرت به قبرس شمالی در گذشته چندان مورد توجه مهاجران نبود. به همین دلیل قوانین نیز بسیار آسان‌تر بود. االبته هنوز هم در مقایسه با بسیاری از کشورها، شرایط ساده‌تر است.

در سال 2023 اداره‌ی مهاجرت قبرس شمالی، میزان سپرده‌ی بانکی را برای افراد متقاضی بیشتر کرده است. بنابراین افرادی که استطاعت مالی بهتری دارند، احتمال قبولی درخواست اقامت بالاتری دارند.

در حال حاضر، میزان سپرده‌ی لازم برای هر فرد، برای یک سال اقامت موقت 25 هزار دلار است. این قانون برای افرادی است که ملک آن‌ها هنوز در مرحله‌ی ساخت باشد و آماده‌ی سکونت نباشد.

در صورتی که ملک خریداری شده توسط شما آماده باشد و در آن ساکن باشید، این مبلغ به 15 هزار دلار کاهش می‌یابد.

مدارک لازم برای دریافت اقامت قبرس شمالی

به صورت کلی می‌توان گفت که یک سری مدارک برای دریافت اقامت دائم و مهاجرت به قبرس شمالی، عمومی هستند. باید با در دست داشتن مدارک زیر، به اداره‌ی مهاجرت قبرس شمالی مراجعه کرده و اقدام به درخواست اقامت دائم نمایید:

 • اصل پاسپورت و کپی از تمامی صفحات
 • نامه‌ای از رییس منطقه و مقامات محلی برای تایید اقامت شما در آن منطقه
 • اسناد و مدارک مالکیت ملک که به نام شما باشد + کپی یا قرارداد فروشِ نسخه‌ی اصلی و کپی ( برای مستاجران، نسخه‌ی اصلی قرارداد اجاره و کپی آن نیز لازم است )
 • داشتن تمبر 50 لیری از اداره‌ی پست قبرس شمالی
 • گواهى عدم سو پیشینه در تمامی روش‌ها
 • گزارش ورود و خروجتان از پلیس
 • اصل و فتوکپی سند ازدواج به زبان ترکی یا انگلیسی
 • 2 قطعه عکس، اندازه‌ی پاسپورت
 • حساب بانکی فعال در قبرس شمالی. داشتن بودجه‌ی کافی برای اثبات توانایی حمایت مالی از شما؛ برای افرادی که در این کشور فاقد شغل و درآمد هستند ( معمولا بین 100 الی 200 هزار لیر یا 20 هزار دلار آمریکا نیاز است. )
 • ارائه‌ی نامه‌ی پذیرش از دانشگاه برای اقامت تحصیلی

هزینه مهاجرت به قبرس شمالی

هزینه‌ی مهاجرت به قبرس شمالی به عوامل متفاوتی مانند سبک زندگی، کیفیت زندگی، نوع مهاجرت و توانایی مالی فرد بستگی دارد؛ اما به طور کل می‌توان گفت که برای مثال هزینه‌ی لازم برای ثبت شرکت، به مراتب بالاتر از سایر روش‌ها است.

برای خرید خانه و نهایتا دریافت اقامت، هزینه‌هایی از قبیل مالیات‌ و هزینه‌های انشعابات، پول تمبر و ثبت، می‌تواند در مجموع بین 7 الی 10 درصد کل قیمت خانه باشد.

تمامی این هزینه‌ها به ادارات مربوطه و یا شرکت سازنده پرداخت شده و بدون واسطه بین شما و نهادهای زیربط خواهد بود.

به عنوان یک دانشجو، مخارج شما برای مهاجرت می‌تواند شامل پرداخت شهریه‌ی دانشگاه و خوابگاه یا اجاره‌ی خانه باشد.

دانشگاه، انتخاب رشته‌ی تحصیلی، مقطع و نوع مسکن انتخابی، می‌تواند در هزینه‌های شما تفاوت‌های بنیادی ایجاد کند.

هزینه‌ی تمکن لازم برای انواع روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

روش مهاجرتتمکن مالی
مهاجرت کاریبیشتر از 60 میلیون تومان
مهاجرت تحصیلیبیشتر از 80 میلیون تومان
ثبت شرکتبیشتر از 2 میلیارد تومان
خرید ملکبیشتر از 5 میلیارد تومان

برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر با ما تماس بگیرید، تا راهنمای شما باشیم.

مزایای مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی ممکن است چند مزیت داشته باشد، اما باید توجه داشت که قبرس شمالی توسط بسیاری از کشورها به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نمی‌شود و فقط توسط ترکیه شناخته شده است. بنابراین، در نظر گرفتن قوانین و مقررات محلی و بین‌المللی بسیار مهم است. در زیر برخی از مزایای محتمل مهاجرت به قبرس شمالی آورده شده است:

1. هزینه زندگی نسبتاً پایین:

هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است، که ممکن است مزیتی باشد برای کسانی که به دنبال زندگی با هزینه پایین‌تر هستند.

2. امکانات تحصیلی:

برخی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی قبرس شمالی برنامه‌های تحصیلی با کیفیت ارائه می‌دهند و شهریه نسبتاً مناسبی دارند.

3. آب و هوای معتدل:

آب و هوای قبرس شمالی معتدل و دلنشین است و در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها ملایم می‌شود.

4. فرهنگ و تاریخ غنی این کشوز:

مهاجرت به قبرس شمالی فرصتی است برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ غنی این منطقه.

5. فرصت‌های کاری در قبرس شمالی:

برخی ممکن است فرصت‌های شغلی یافت کنند، به ویژه در زمینه‌های خدمات گردشگری و تحصیلات عالی.

6. زندگی آرام و بی‌سروصدا:

زندگی در قبرس شمالی می‌تواند دور از سروصدا و استرس باشد، به ویژه در مناطق روستایی و کم‌تر پرجمعیت.

شهرهای مهاجرپذیر قبرس شمالی

قبرس شمالی مقصدی است که برخی مهاجران به دنبال فرصت‌های جدید در آن هستند. در این منطقه، چند شهر وجود دارد که معمولاً مورد توجه مهاجران قرار می‌گیرند:

1. لفکوشا (نیکوزیا):

لفکوشا، پایتخت قبرس شمالی است وبزرگترین و مهم‌ترین شهر اقتصادی و فرهنگی منطقه محسوب می‌شود. دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، و امکانات آموزشی متعددی وجود دارد که مهاجران تحصیلی را جذب می‌کند.

2. گیرنه (کایرنیا):

گیرنه، با داشتن کناره‌های زیبا و تاریخی، یکی از مقاصد گردشگری محبوب است. شهر کوچک اما جذابی است که برخی مهاجران را جذب می‌کند.

3. فاماگوستا (گازیماغوسا):

فاماگوستا نیز یکی از شهرهای مهم قبرس شمالی است و مرکزی تجاری و دانشگاهی محسوب می‌شود. شهری است که به دلیل داشتن دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی متعدد، تعداد زیادی از دانشجویان و مهاجران تحصیلی را به خود جذب می‌کند.

4. ایسکله (اسکله):

این شهر کوچک نیز ممکن است برخی مهاجران را به خود جذب کند، به ویژه کسانی که به دنبال زندگی در محیطی آرام‌تر و دور از سروصدای شهرهای بزرگ هستند.

در هر کدام از این شهرها، مهاجران ممکن است فرصت‌های متفاوتی برای کار، تحصیل، و زندگی پیدا کنند. همچنین، قوانین مهاجرتی قبرس شمالی نیز بر اساس نوع مهاجرت ممکن است متفاوت باشد، پس قبل از تصمیم‌گیری برای مهاجرت، تحقیق دقیق و مشاوره با کارشناسان مهاجرت می‌تواند مفید باشد.

خلاصه مطالب

در این مقاله مشاهده کردید که روش های متعددی برای اخذ اقامت قبرس شمالی وجود دارد. با توجه به شرایط مالی و شخصی که دارید می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. مشاورین و کارشناسان ما در آسمان قبرس در تمامی مراحل اخذ اقامت همراه شما خواهند بود.

مطالب مفید:

تجربه و هزینه های زندگی در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی به همراه اطلاعات دانشگاه ها و رشته ها

پاسپورت قبرس شمالی – بررسی هزینه و مزایا