افراد در سراسر دنیا، با هدف پیشرفت، کسب درآمد ارزی، افزایش رفاه زندگی، تحصیل و … اقدام به مهاجرت می‌کنند. یکی از راه‌های مهاجرت به اغلب کشور‌ها، یافتن شغل و مشغول به کار شدن در کشور مقصد است.

قبرس شمالی، از جمله کشور‌هایی است که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای مهاجرت از طریق یافتن شغل، باشد. دلیل این موضوع، نیاز نیروی کار معمولی و متخصص در این کشور است.

کشور قبرس شمالی، یک کشور با اقتصاد رو به رشد و بر پایه‌ی گردشگری است. بنابراین هر ساله تعداد بسیار زیادی افراد به این کشور سفر می‌کنند.

متعاقبا، ارائه‌ی خدمات گردشگری، مالی، اقامت و … برای تمامی این افراد نیازمند نیروی کار است. غیر از مسئله‌ی توریستی بودن این کشور، وجود دانشگاه‌های بین المللی و معتبر نیز باعث افزایش ورود افراد از ملل مختلف و افزایش نیاز به نیروی کار شده است.

همچنین مجاورت کشور قبرس شمالی با دریای مدیترانه و موقعیت جغرافیایی این سرزمین ( پل میان قاره‌ها ) باعث شده تا محل مناسبی برای بازرگانان باشد. در مجموع می‌توان گفت که کشور قبرس شمالی، یک کشور مهاجر پذیر است.

تعداد افراد بومی این سرزمین محدود هستند؛ این در حالی است که با توجه به موارد مذکور، نیاز به نیروی انسانی برای انجام امور، بالا است. بنابراین بازار کار برای افراد غیر بومی و خارجی بسیار پر رونق است.

قوانین این کشور طوری تنظیم و تصویب شده‌اند که با بهره گیری از دانش نیروهای متخصص، کشور را در جهت پیشرفت و آینده‌ای بهتر هدایت می‌کنند.

پس بهتر است این را بدانید که اگر تخصصی دارید، حتما جایی برای شما در این کشور محفوظ است.

work-in-northern-cyprus-2

کار در قبرس شمالی

کار در قبرس شمالی

اولین قدم برای استخدام در یک شرکت و یا واحد صنفی در قبرس شمالی، یافتن کارفرمای قبرسی و ارائه‌ی مدارک لازم به او است. چنانچه کارفرمای قبرسی، اعلام کند که شما را پذیرفته، می‌توانید با ارائه‌ی مدارک به سفارت، به این کشور سفر کنید.

لازم به ذکر است که ایرانیان برای ورود به قبرس شمالی، نیازمند دریافت ویزای خاصی نیستند و تنها با داشتن ویزای فرودگاهی می‌توانند به این سرزمین سفر کنند.

پس از اینکه کارفرمای قبرسی با شما قرارداد بست و به وزارت کار قبرس شمالی اعلام کرد که شما نیروی کار آن مجموعه هستید، طبق قوانین موجود در این کشور، حقوق و بیمه دریافت خواهید کرد.

دانشجویان دانشگاه‌های قبرس شمالی هم می‌توانند به صورت نیمه وقت در مشاغل مرتبط با دانشگاه‌ها، رستوران‌ها، شرکت‌های خدماتی و … مشغول به کار شوند.

کار در قبرس شمالی

مدارک مورد نیاز جهت کار در قبرس شمالی

زبان مردمان کشور قبرس شمالی، ترکی استانبولی است؛ اما به واسطه‌ی حضور افراد از ملل مختلف، زبان انگلیسی هم در این کشور بسیار رایج است. تا حدی که در اکثر مشاغل، تسلط به زبان انگلیسی علاوه بر ترکس استانبولی، الزامی است.

برای مشغول به کار شدن در هر صنفی، نیاز است که مدارک معتبر در خصوص همان صنف را داشته باشید و به کارفرمای خود ارائه دهید.

قطعا هر اندازه که میزان دانش و مهارت شما در انواع رشته‌های مهندسی، ساختمان سازی، علوم کامپیوتر و ارتباطات بالاتر باشد، شانس شما برای بدست آوردن جایگاهی بهتر، بالاتر می‌رود.

مدارک عمومی لازم برای کار در قبرس شمالی به شرح زیر است:

 • پاسپورت با حداقل 2 سال اعتبار
 • دعوتنامه‌ی کاری
 • قرارداد اجاره‌ی محل اقامت در قبرس شمالی
 • فرم درخواست ویزای پر شده و امضا شده
work-in-northern-cyprus-4

کار در قبرس شمالی

انواع ویزای کاری در قبرس شمالی

برای استخدام و مشغول به کار شدن در قبرس شمالی، چند نوع ویزا وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ویزای استارت آپ
 • ویزای کار در شرکت‌های عمومی
 • ویزای کار در شرکت‌های بین المللی
 • ویزای کارآموزی
 • ویزای کار در خانه
 • ویزای کارهای داوطلبانه
 • ویزای کار دانشجویی
 • ویزای TRNC
migration-to-northern-cyprus-17

کار در قبرس شمالی

بررسی وضعیت کار و درآمد در قبرس شمالی

قبرس شمالی، به دلیل اینکه در 5 دهه‌ی اخیر به لحاظ اقتصادی و کارآفرینی رشد قابل توجهی داشته، در زمره کشورهای فعال اقتصادی در سطح متوسط است. در این کشور دریافت حقوق با واحد پولی لیر ترکیه انجام می‌شود.

طبق آخرین آمار، نرخ بیکاری در سال جاری میلادی در قبرس شمالی برابر با 2 درصد است.

حداقل حقوق طبق قانون وزارت کار در قبرس شمالی، در سال 2021، میزان 3800 لیر ترکیه بوده است؛ که این مبلغ در سال 2022 به مبلغ 7000 لیر ترکیه افزایش یافته است. مبلغ ذکر شده، حداقلِ حقوق در قبرس شمالی است.

بنابراین هر اندازه دانش، مهارت و تجربه و تخصص شما بالاتر باشد، می‌توانید با توافق کارفرمای قبرسی خود، میزان حقوق بیشتری نیز دریافت کنید.

work-in-northern-cyprus-5

کار در قبرس شمالی

در جدول زیر، میزان درآمد برخی از مشاغل را به صورت میانگین مشاهده می‌کنید:

عنوان شغل

درآمد ماهانه ( لیر )

عنوان شغل

درآمد ماهانه ( لیر )

حسابدار

11359

منشی

7385

دستیار اداری

7528

کارمند دولتی

6394 ( حداقل )

دامپزشک

12477

مکانیک خودرو

8083

مشاور مالی

16477

کارگر ساختمانی

7528

معمار

13057

معلم زبان انگلیسی

10360

جوشکار

8074

دندانپزشک

16365

مترجم

10368

پرستار

9434

پزشک

14837

وکیل

14443

سرآشپز

10957

افراد بازنشسته

3500 – 7000

گارسون

8259

مهندس

16762

migration-to-northern-cyprus-18

کار در قبرس شمالی

میزان مالیات بر درآمد در قبرس شمالی بسیار اندک ( 10 درصد ) است و همین مسئله موجب شده تا کیفیت زندگی با همین مبالغ درآمدی، رضایت بخش و خوب باشد.

شرایط کاری در قبرس شمالی، تا حد زیادی با توجه به تغییر فصول سال، تغییر می‌کند. به این شکل که کارهای خدماتی و گردشگری در فصل‌های بهار و تابستان و کارهای دولتی و موسسات آموزش عالی در فصل پاییز و زمستان مناسب‌تر می‌باشند.

migration-to-northern-cyprus-19

کار در قبرس شمالی

سایر مزایای مشاغل در قبرس شمالی

در صورت یافتن شغل معتبر در قبرس شمالی و آغاز همکاری با کارفرمای قبرسی، می‌توانید مزایای زیر را از دولت قبرس شمالی طلب کنید:

 • بیمه‌ی درمانی
 • بیمه‌ی عمر
 • پاداش سالیانه
 • کمک‌های بازنشستگی
migration-to-northern-cyprus-20

کار در قبرس شمالی

مشاغل مورد نیاز در قبرس شمالی

مشاغل مورد نیاز در هر کشوری، بستگی به نیاز همان جامعه و موقعیت جغرافیای آن سرزمین دارد.

قبرس شمالی با داشتن سواحل زیبا، طبیعت بکر، اقتصاد رو به رشد، دانشگاه‌های بین المللی، هتل‌های 5 ستاره، کازینوهای مجلل و لوکس و … در مشاغل زیادی نیازمند نیروی کار است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم :

 • امور گردشگری
 • امور صرافی
 • هتل داری
 • خرید و فروش ملک
 • کشاورزی – دامداری
 • رستوران و بار
 • ساختمان سازی
 • حوزه‌ی آکادمیک و دانشگاه
 • مارکتینگ و IT
 • فعالیت‌های مالی
 • صادرات و واردات
 • دفاتر خدمات جهانگردی

موارد بالا تعداد کمی از مشاغل است در حالی که هر کدام از موارد فوق هم شامل چندین شغل در زیر شاخه‌های خود هستند.

work-in-northern-cyprus-6

کار در قبرس شمالی

شرایط راه اندازی بیزینس در قبرس شمالی

ابتدا لازم است بدانید که در قبرس شمالی به دو روش می‌توان ثبت شرکت را انجام داد:

 1. تاسیس یک شرکت جدید با نام و مشخصات جدید.

برای افتتاح چنین بیزینسی حدود 7 الی 10  روز کاری زمان نیاز است.

 1. خرید و استفاده از یک بیزینس که از قبل ثبت شده و فعالیت داشته است.

معمولا برای شروع فعالیت در چنین شرکتی 24 ساعت زمان کافی است.

گرچه ممکن است قوانین مرتبط با راه اندازی یا انتقال بیزینس خود به ‌کشور قبرس شمالی به نظر گیج کننده و سخت برسد، اما با دانستن آن‌ها و دریافت مشاوره از کارشناسان خبره در همین زمینه، می‌توانید مطابق قوانین قبرس شمالی، فعالیت در کسب و کار خود را شروع کنید.

نکته‌ی قابل توجهی که قبل از راه اندازی بیزینس خود در قبرس شمالی باید در نظر بگیرید این است که تحقیقات بازار کار به منظور بررسی تقاضای محصول یا خدمت، فرصت‌ها، هزینه‌ها، جذب مشتری و … به درستی انجام شود.

migration-to-northern-cyprus-21

کار در قبرس شمالی

شما برای راه اندازی بیزینس و تجارت خود به حداقل دو نفر نیروی انسانی نیاز دارید؛ که نیاز است یکی از این افراد نیروی بومی کشور قبرس شمالی باشد. همچنین دو نفر از مهم‌ترین افرادی که در ابتدای کار به وجود آن‌ها نیاز است، حسابدار و وکیل می‌باشد.

حسابدار شرکت بهتر است از افراد بومی قبرس شمالی انتخاب شود؛ تا به شرایط و هزینه‌های لازم برای تاسیس بیزینستان واقف باشد.

همچنین ارائه‌ی یک برنامه که شامل میزان سرمایه، ساختار مدیریتی، میزان سهام هر فرد، صاحبان سهام، مستنداتی مبنی بر عملکرد شرکت، نیازهای شرکت، فعالیت پیشروی شرکت و … باشد، الزامی است.

یک نکته‌ی بسیار مهم در قوانین کشور قبرس شمالی برای تاسیس بیزینس در این کشور این موضع می‌باشد که اگر فعالیت بیزینس شما در زمینه‌ی املاک و مستغلات و یا ساختمان سازی باشد، نیاز است که حتما 51 درصد از سهام شرکت متعلق به شریک قبرسی و 49 درصد آن متعلق به فرد خارجی باشد.

چنانچه  در مراحل افتتاح شرکت قصد استفاده و بهره‌مندی از املاک غیر منقول به نام شرکت را نداشته باشید، تمام سهام داران و مدیران شرکت، می‌توانند تابعیت خارجی داشته باشند.

migration-to-northern-cyprus-22

کار در قبرس شمالی

هزینه ‌های جانبی برای راه اندازی شرکت

این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اخذ مجوز از اداره‌ی تامین اجتماعی، اداره‌ی مالیات و بازنشستگی و حقوق کارمندان است. این هزینه‌ها عموما بر اساس گردش مالی شرکت و متفاوت هستند.

چنانچه به هر دلیلی زمان بیشتری برای راه اندازی شرکت خود در قبرس شمالی نیاز دارید، می‌توانید مبلغ مشخصی را به حساب بانکی خود در این کشور واریز کرده که دال بر توانایی تامین مالی در این مدت باشد.

این صورت حساب مالی برای زمان فروش، انحلال، سلب مسئولیت خود و … بسیار با اهمیت است.

اخذ اقامت از طریق کار در قبرس شمالی

تمامی افراد پس از استخدام توسط شرکت‌ها و کمپانی‌های دارای مجوز از وزارت کار قبرس شمالی، به صورت خودکار ویزای کار را دریافت خواهند کرد. در حال حاضر مدت زمان تمامی ویزاهای اقامتی در این کشور، یک ساله است؛ که در صورت نیاز، امکان تمدید مجدد آن وجود دارد.

باید این را در نظر داشته باشید که کارفرمای قبرسی، امکان تمدید قرارداد کاری را برای بیش از 4 سال ندارد. فقط در صورتی که شما دارای تخصص خاصی باشید و کارفرما به اداره‌ی کار قبرس شمالی اعلام کند که به تخصص شما نیاز دارد، ویزای کاری شما برای بیش از 4 سال قابل تمدید خواهد بود.

اگر 6 سال مداوم و بدون سو پیشینه در قبرس شمالی کار کنید، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. همچنین پس از گذشت 10 سال قادر به دریافت پاسپورت می‌شوید.

migration-to-northern-cyprus-24

کار در قبرس شمالی

مزایا و معایب کار در قبرس شمالی

برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که آیا کار در قبرس شمالی برای شما مناسب است یا خیر، بهتر است از مزایا و معایب آن با خبر باشید.

مزایا:

 • پایین بودن نرخ بیکاری در قبرس شمالی
 • آسان بودن روند دریافت ویزای قبرس شمالی
 • آشنایی با مردم و فرهنگی جدید
 • امکان اخذ اقامت دائم کشور قبرس شمالی

معایب:

 • عدم توسعه یافتگی قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • کمتر بودن حقوق دریافتی افراد شاغل در قبرس شمالی به نسبت دیگر مقاصد پرطرفدار مهاجرتی

درصورتی که پاسخ سوالات و ابهامات خود را در این مقاله دریافت نکردید، می‌توانید با کارشناسان مسلط به امور کار در قبرس شمالی در مجموعه‌ی آسمان قبرس، در تماس باشید.

migration-to-northern-cyprus-23

کار در قبرس شمالی

سوالات متداول:

 • آیا امکان کار کردن با ویزای تحصیلی در قبرس شمالی وجود دارد؟

با داشتن ویزای تحصیلی تنها 20 ساعت در هفته و به صورت پاره وقت می‌توانید در قبرس شمالی کار کنید.

 • آیا می‌توانم در قبرس شمالی، همزمان در دو جا مشغول به کار باشم؟

خیر. با داشتن مجوز کار، فقط در یک محل کار و با یک کارفرمای قبرسی می‌توانید کار کنید.

 • میانگین درآمد قبرسی شمالی چقدر است؟

طبق قانون وزارت کار در قبرس شمالی، حقوق ماهیانه‌ی تمام کارمندان تمام وقت، حداقل 4324 لیر و به طور میانگین حقوق این افراد 7000 لیر در ماه می‌باشد.

 • چه مواردی باعث ابطال مجوز کار می‌شود؟

اگر بعد از شروع مجوز، کار خود را آغاز نکنید، اگر پس از شروع به کار، کارتان را ادامه ندهید و یا اگر کارفرما به هر دلیلی قرارداد خود را با شما فسخ کند، مجوز کار شما باطل خواهد شد.  

تحصیل در قبرس شمالی

سیستم آموزشی قبرس شمالی طی چند سال گذشته رشد بسیاری داشته و برنامه‌های آموزشی استاندارد و متنوعی را ارائه کرده است.

این موضوع باعث جذب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، به خصوص غربی‌ها، در مقاطع دانشگاهیِ این کشور شده است.

در قبرس شمالی، مدارس هم به صورت دولتی هم به صورت خصوصی وجود دارند و همه‌ی آن‌ها از یک سیستم آموزشی استاندارد پیروی می‌کنند.

اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طرق مختلفی امکان پذیر است؛ که بسته به شرایط سنی، مالی و مهارتی افراد می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال، جوانانی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی را برای ادامه‌ی تحصیل خود دارند، اقامت تحصیلی گزینه مناسبی خواهد بود.

خرید ملک در قبرس شمالی

برای خرید ملک در هر کشوری، دانستن قوانین و شرایط اخذ سند ملکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

خبر خوب برای سرمایه‌ گذاران در زمینه‌ی خرید ملک در قبرس شمالی، این است که قوانین نظارتی دولت این کشور برای حمایت از شما است.

بطور کلی در قبرس شمالی سه نوع سند برای املاک و مستغلات ارائه می شود:

 • سند ترک
 • سند معاوضه
 • سند اجاره (سرقفلی)

در زمان ثبت سند در اداره‌ی ثبت اسناد، صحت و نوع سند مورد معامله به خریدار اطلاع داده می‌شود.