سرمایه گذاری در قبرس شمالی
شرایط، مزایا و معایب

سرمایه‌ گذاری در قبرس شمالی با توجه به حجم سرمایه، نوع تجارت و خواسته‌ی شما می‌تواند بسیار ایده آل باشد.
رشد اقتصادی در کشور قبرس شمالی، به علت نو پا بودن و جمعیت کم آن و همچنین شرایط مالیاتی بسیار مناسب و اندک، فرصتی بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری در قبرس شمالی در اختیار سرمایه گذارارن خارجی قرار می‌دهد.

رشد اقتصادی قبرس شمالی به علت نو پا بودن و جمعیت کم آن، به همراه شرایط مالیاتی بسیار مناسب و پایین آن، فرصتی مناسب جهت سرمایه گذاری در اختیار می گذارد.

با سرمایه گذاری در قبرس شمالی اقامت دائم این کشور را برای خود و خانواده‌تان اخذ خواهید کرد. همچنین زندگی و تحصیل آزادانه در قبرس برای شما میسر خواهد شد. شرکت‌های مالی، نمایشگاه‌های خودرو، ساخت و ساز واحدهای مسکونی، داروخانه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و یا اجاره خودرو، نمونه‌هایی از مواردی هستند، که سرمایه گذاران خارجی در آن‌ها حضور دارند. حوزه‌ی مورد علاقه و برنامه‌ی خود برای سرمایه گذاری را با کارشناسان آسمان قبرس ( CyprusSky ) مطرح کنید تا بهترین راه برای قرار گرفتن در مسیر درست را به شما نشان دهند.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

به صراحت می‌توان گفت که یکی از بکرترین و زیباترین کشورهای دنیا، قبرس شمالی است؛ که بسیاری از افراد در فکر مهاجرت و زندگی در آنجا هستند. قبرس شمالی برای مهاجرت مردم سراسر دنیا به خصوص ایرانیان، به دلیل عدم نیاز به ویزای خاص برای ورود، قوانین مهاجر پذیری، سهولت در روند اداری امور مهاجرت، دارای شرایط بسیار مناسبی است.

یکی از دلایلی که باعث جذب بسیاری از سرمایه گذاران به ویژه ایرانیان شده است، این مسئله است که قبرس شمالی جزء 10 کشور برتر اقتصادی در جهان می‌باشد.

investment-in-northern-cyprus-1

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

درباره قبرس

قبرس، کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است. این جزیره‌ی زیبا به عنوان سومین جزیره‌ی بزرگ بعد از سیسیل و ساردینی شناخته شده. آب و هوای قبرس، مدیترانه‌ای و معتدل است.

این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شاه‌راه آبی میان سه قاره‌ی اروپا، آفریقا و آسیا قرار دارد. همچنین قبرس از شمال با ترکیه و از جنوب با یونان همسایه است.

این کشور طی سال‌های متمادی مورد گزند بسیاری از حکام قدرتمند دنیا قرا گرفت. از دلایل اصلی آن می‌توان به موقعیت قرار گیری این کشور و آب و هوای بی‌نظیرش اشاره کرد. آخرین متصرفان جمهوری قبرس، ملکه الیزابت و امپراتوری بریتانیا بودند.

در سال 1974 پس از تصویب استقلال قبرس، میان ترکنشینان و یونانیان اسن کشور، اختافاتی صورت گرفت و در نهایت منجر به تقسیم این کشور به دو بخش قبرس شمالی ( ترک نشین ) و قبرس جنوبی ( یونانی نشین ) شد.

قبرس شمالی و قبرس جنوبی هر دو عضو اتحادیه‌ی اروپا هستند؛ اما به دلیل وجود اختلافاتی بین این دو کشور، تنها قبرس جنوبی وارد حوزه‌ی شینگن شد.

بنابراین ایرانیان برای ورود به قبرس شمالی، نه تنها نیازی به دریافت ویزای شینگن ندارند، بلکه به دلیل وجود روابط بین ایران و قبرس شمالی، ایرانیان معاف از دریافت ویزا‌هایی مانند تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … برای ورود به قبرس شمالی هستند.

کشور قبرس شمالی تحت قیومیت کشور ترکیه است. واحد پولی رایج در این کشور لیر ترکیه است ولی در برخی موارد مانند معاملات املاک و مستغلات، از پوند انگلستان و برای پرداخت شهریه و هزینه‌های دانشگاه عموما از دلار و یا یورو استفاده می‌کنند.

گیرنه مرکز تجاری و توریستی قبرس شمالی

گیرنه یکی از نقاط مهم سرمایه گذاری در قبرس شمالی

زبان غالب مردمان بومی قبرس شمالی، ترکی استانبولی است؛ اما به دلیل مهاجر پذیر بودن، وجود دانشگاه‌های بین المللی، وجود بازرگانان، توریستی بودن قبرس شمالی و… زبان انگلیسی هم به میزان قابل توجهی در این کشور رایج است.

با نگاهی به وضعیت ترک‌های قبرس، منصفانه است که بگوییم شاید با شرایط موجود، نرخ برابریِ لیر ترک با دیگر ارزها وضعیتی مانند سابق ندارد و هزینه‌ی زندگی به نسبت بالا رفته است؛ اما این ‌هزینه‌ها برای مهاجران مقرون به صرفه تر شده و استقبال سرمایه گذاران از وضعیت موجود بیشتر شده است.

قطعا پتانسیلِ بالای دانشگاه‌های قبرس شمالی که ظرفیت 100 هزار نفری را ارائه می‌دهند، در این مورد بی تاثیر نبوده، کافی است محبوبیت هتل‌ها و کازینوهای قبرس شمالی را نیز به آن اضافه کنیم تا نگاهی عمیق‌تر به اندیشه‌ی سرمایه گذاران در قبرس شمالی داشته باشیم.

چرخ اقتصاد کشور قبرس شمالی، بر پایه‌ی بازار آزاد و صنعت توریسم در حال گردش است. جهان‌گردان بسیاری از سر تا سر دنیا، پس از ورود به این کشور و مشاهده‌ی پتانسیل‌های مناسب برای سرمایه گذاری، خرید ملک و زندگی ایده‌آل، به این کشور مهاجرت می‌کنند.

در سال 2021 مجله‌ی مشهور اقتصادی فوربز آمریکا، قبرس شمالی را به عنوان بهترین منطقه‌ی دنیا برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

درباره قبرس شمالی

تجربه زندگی در قبرس شمالی + لیست هزینه ها

آشنایی با شهرها و نقاط مختلف قبرس شمالی

مزایای زندگی در قبرس شمالی

معرفی بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگی + مزایا و معایب

investment-in-northern-cyprus-3

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

با توجه به اقتصاد رو به رشد کشور قبرس شمالی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری‌های امن و سودآور در این کشور دارند. در حال حاضر بخش املاک و مستغلات، یکی از پر جنب و جوش‌ترین موقعیت‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی است.

نرخ مالیات در این کشور بسیار اندک است. همچنین قبرس شمالی از امنیت بالایی برخوردار است. به صورتی که نام این کشور در بین 5 کشور امن دنیا به چشم می‌خورد. تمامی بانک‌ها ترکیه در این کشور نیز شعبه دارند و افراد خارجی امکان دریافت تسهیلات بانکی ( وام ) برای خرید مسکن، را دارند.

طبق بررسی‌های به عمل آمده، عموما سرمایه گذاری در قبرس شمالی طی مدت زمانی کوتاه ( 3 سال ) سودآور خواهد بود.

یکی از نکات مهم درباره‌ی سرمایه گذاری در قبرس شمالی است است که اگر سرمایه‌ گذاری شما به حداکثر نرخ‌های تعیین شده توسط دولت برسد، امکان اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس شمالی، برایتان در مدت زمان کوتاهی فراهم می‌شود.

راه ‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

سطح کیفیت مدیریت مشاغل در کشور قبرس شمالی در نقطه‌ی مطلوبی قرار دارد، لزا سرمایه گذاری در برخی بخش‌ها مانند ساخت و ساز آپارتمان و یا مشارکت در ساخت و ساز آپارتمان نیز بسیار مسمر ثمر خواهد بود.

روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

روش های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طرق مختلفی امکان پذیر است. در ادامه به بررسی برخی از روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌پردازیم:

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

قبرس شمالی همواره پذیرای کار آفرینان و از حامیان سر سخت آنان بوده است. عموما افرادی که برای اولین بار در قبرس شمالی حضور پیدا می‌کنند، به وضوح متوجه بکر بودن شرایط و بازار کار در این جزیره می‌شوند و متوجه می‌شوند که می‌توانند به راحتی ایده‌های خود را تبدیل به تجارتی پرسود کنند.

investment-in-northern-cyprus-4

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

اولین قدم برای ثبت شرکت در قبرس شمالی، تحقیق درباره‌ی چگونگی انجام آن است. در نگاه اول این روش ساده به نظر می‌رسد.

فکر می‌کنید که می‌توانید شبیه به هر نقطه‌ی دیگر از جهان، پس از پرداخت هزینه‌های موجود برای مراحل تاسیس شرکت، کار خود را شروع کنید.

یکی از نکات بسیار مهم که قبل از تاسیس یک شرکت باید به آن پرداخته شود، این است که از یک فرد متخصص در امور ثبت شرکت و تجارت مد نظر خود که آگاهی کافی از شرایط موجود در قبرس شمالی را هم دارد، مشورت بگیرید.

تاسیس شرکت‌ها در قبرس شمالی توسط دفاتر مشاوره مالی انجام می‌شود؛ که همین دفاتر نیز تحت نظارت نهادهای مرکزی به همین عنوان هستند.

افرادی که قصد دارند تا از این طریق برای دریافت اقامت اقدام نمایند، بهتر است بدانند که در ابتدا به آن‌ها ویزای دو ساله اعطا می‌شود و تا زمانی که شرکت فعالیت خود را ادامه دهد و حقوق، مالیات و بیمه‌ی کارمندان پرداخت شود، اقامت آن‌ها قابل تمدید است.

به طور کلی در قبرس شمالی می‌توان دو نوع شرکت تاسیس کرد:

1.     شرکت تجاری

فعالیت در شرکت‌های تجاری می‌تواند شامل خرید، فروش، صادرات، واردات و هر نوع روش دیگر برای کسب درآمد باشد. این نوع شرکت‌ها برای کسب درآمد، هیچگونه محدویتی در فعالیت‌های خود ندارند.

2.     شرکت خدماتی

فعالیت‌های شرکت‌های خدماتی فقط می‌تواند در راستای ارائه‌ی خدمات باشد، حتی اگر خرید و فروشی در این شرکت‌ها صورت گیرد، باید در راستای ارائه‌ی خدمات باشد.

برای راه اندازی یک شرکت، حداقل به 2 شخص که یکی از آن‌ها باید قبرسی باشد نیاز است. دو شخص مهمی که هر شرکتی به آن نیاز دارد یک حسابدار، که بهتر است قبرسی باشد تا به قوانین قبرس شمالی مسلط باشد و یک وکیل هستند.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

یکی از رایج‌ترین و پر طرفدارترین روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک در این کشور است. به همین منظور خانه‌ای که خریداری می‌کنید باید ارزش حداقلی برابر با 1500 میلیارد تومان داشته باشد.

مدیران پروژه‌های معتبر معاملات املاک در قبرس شمالی، تسهیلاتی را برای خریداران فراهم کرده‌اند؛ که در اکثریت آن‌ها شما با پرداخت حداقل 30 درصد از مبلغ کل ملکتان، می‌توانید برای دریافت اقامت خود و خانواده‌تان اقدام کنید.

ما بقی ملبغ ملک را در اقساط بلند مدت و بدون بهره به فروشنده پرداخت خواهید کرد. طبق قوانین قبرس شمالی، شما پس از اینکه پرداخت اولیه را انجام دادید، صاحب قطعی ملک خواهید شد و مدارک و قرارداد شما با فروشنده، در سازمان ثبت اسناد، به ثبت خواهد رسید.

این قانون برای اطمینان خاطر خریدار از اینکه فروشنده ملک را به چندین نفر نمی‌فروشد، وضع شده است. قوانین حاکم بر قبرس شمالی، همواره حامی سرمایه گذاران و مهاجران می‌باشد.

برای خرید ملک نیازی به حضور شما در کشور نمی‌باشد. گرچه خرید ملک در قبرس شمالی دارای مراحل اداری و روند سخت نیست، اما پیشنهاد می‌شود که قبل از هرگونه اقدامی، با مشاوران خبره و مسلط به قوانین قبرس شمالی، مشورت کنید.

یکی از عواملی که خرید ملک در قبرس شمالی را به یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور تبدیل می‌کند، این مسئله است که با توجه به رشد اقتصادی قبرس شمالی، قیمت ملک هرساله بین 15 – 20 درصد رشد دارد.

این درحالی است که پوند انگلستان ( واحد پولی رایج برای معاملات املاک ) یکی از با ثبات‌ترین ارزها در برابر تورم و نوسانات بازار ارز است. در نتیجه با افزاریش ارزش ملک و ثابت ماندن ارزش پوند، شما هر ساله شاهد سودآور بودن خرید املاک در این کشور خواهید بود.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی

اقامت در کشور قبرس شمالی دارای مزایای بسیاری است که این مزایا از دید شخصی که سرمایه گذاری کرده است یا خانه‌ای خریده است با فردی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده است، کاملا متفاوت است. در ادامه به بررسی مزایای خرید ملک در این کشور می‌پردازیم:

1.     امکان خرید اقساطی

2.     امکان دریافت اقامت دائم

3.     خرید ملک با پوند انگلستان

4.     آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای

5.     مردمان خونگرم و صمیمی

6.     هزینه‌ی پایین زندگی

7.     وجود موقعیت‌های عالی شغلی برای افراد خارجی

8.     روند سریع و آسان خرید ملک و دریافت اقامت

9.     مالیات اندک

10.      امنیت بالا

موارد فوق تعدادی از مزایای خرید ملک در قبرس شمالی هستند.

مهمترین مزایای خرید ملک و خانه در قبرس شمالی

مهمترین مزایای خرید ملک و خانه در قبرس شمالی

بیشتر بدانید: 

خرید ملک در قبرس شمالی

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی

مراحل خرید ملک در قبرس شمالی + قوانین و شرایط

سرمایه گذاری در گردشگری (توریسم)

سرمایه گذاری در گردشگری در قبرس شمالی یک گزینه عالی است. این کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای، سواحل زیبا و فرهنگ غنی است که آن را به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل می کند.

در اینجا برخی از مزایای سرمایه گذاری در گردشگری در قبرس شمالی آورده شده است:

  • بازار گردشگری رو به رشد: صنعت گردشگری در قبرس شمالی در حال رشد است و سالانه میلیون ها بازدید کننده از این کشور دیدن می کنند. این بدان معناست که تقاضا برای خدمات گردشگری در حال افزایش است و سرمایه گذاران می توانند از این فرصت برای کسب سود استفاده کنند.
  • هزینه های مقرون به صرفه: هزینه های زندگی در قبرس شمالی نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بسیار مقرون به صرفه است. این بدان معناست که سرمایه گذاران می توانند با سرمایه کمتری کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنند و سود کسب کنند.
  • پتانسیل رشد بالا: صنعت گردشگری در قبرس شمالی پتانسیل رشد بالایی دارد. این به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، سواحل زیبا و فرهنگ غنی این کشور است. سرمایه گذاران می توانند از این پتانسیل برای کسب سود استفاده کنند.

اگر به دنبال یک فرصت سرمایه گذاری سودآور هستید، سرمایه گذاری در گردشگری در قبرس شمالی یک گزینه عالی است. 

مطالب مرتبط:

17 مکان دیدنی و توریستی در قبرس شمالی

گیرنه الماسی در مدیترانه

اسکله شهری زیبا در قبرس شمالی

 

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

چنانچه فردی قصد داشته باشد از طریق خرید اوراق قرضه در کشور قبرس شمالی سرمایه گذاری کند، باید میزان مبلغ 500 هزار یورو در این زمینه سرمایه گذاری کند.

با این روش، امکان دریافت اقامت قبرس شمالی فراهم می‌شود؛ اما فراموش نکنید که این سرمایه باید به مدت 3 سال در اوراق قرضه‌ی قبرس شمالی بماند تا بتوانید از طریق آن اقامت دائم را دریافت کنید.

ابتدا به فرد سرمایه گذار و خانواده‌ی او اقامت موقت داده می‌شود و پس از گذشت سه سال به اقامت دائم تبدیل می‌شود.

investment-in-northern-cyprus-7

سرمایه گذاری در قبرس شمالی

مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

برخی از مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی به شرح زیر است:

·        نرخ مالیات در قبرس شمالی اندک است.

·        پتانسیل‌های پر سود برای ایجاد مشاغل در قبرس شمالی وجود دارد.

·        سرمایه گذارارن تا یک دوره‌ی 10 ساله می‌توانند وام بگیرند.

·        کیفیت بالایی در مدیریت مشاغل وجود دارد.

·        هزینه‌های زندگی بسیار کم‌تر از قبرس جنوبی است.

·        بخش املاک و مستغلات در بازار سرمایه گذاری بسیار پر جنب و جوش‌تر شده است.

·        اقتصاد در این کشور درحال رشد است.

·        دوره‌های بازپرداخت سرمایه در قبرس شمالی بین 8 تا 12 سال بسته به موقعیت مکانی، متفاوت و سریع است.

مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

اخذ اقامت دائم و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در قبرس شمالی

شهروندی قبرس شمالی که توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است در حال حاضر شاید مزیتی در سطح بین الملل ایجاد نکند؛ اما با این حال از نظر ایجاد یک تجارت، سرمایه گذاری و داشتن یک زندگی راحت‌تر در کشور مهم است.

قبرس شمالی هم مانند هر کشور دیگری، رویه‌ها و رویکردهای متفاوتی برای افراد محلی و خارجی در نظر گرفته است؛ که طبق آن مسلما یک فرد خارجی، هزینه‌ی بیشتری برای تاسیس یک شرکت متقبل می شود. به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند که به سرعت شهروندی قبرس شمالی را دریافت کنند.

شما به 3 روش می‌توانید تابعیت قبرس شمالی را دریافت کنید:

·        ازدواج:

با گذشت ۳ سال از ازدواج با یک شهروند قبرس شمالی، شما این ‌حق را خواهید داشت تا برای اخذ شهروندی خود  اقدام کنید.

·        اقامت دائم و اجازه‎‌ی کار:

شما می‌توانید با داشتن اجازه‌ی کار و حضور بی وقفه‌ی 10 ساله و یا دریافت مجوز تجاریِ اجازه‌ی اقامت برای این مدت، برای اخذ شهروندیتان اقدام کنید.

·        شهروندی استثنایی:

شورای وزیران کشور قبرس شمالی حق دارد که به اتباع خارجی برای خدمات برجسته‌ی آن‌ها به قبرس شمالی در زمینه های علمی، ورزشی، سیاسی و فرهنگی تابعیت اعطا کند.

اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طرق متفاوتی امکان پذیر است؛ که بسته به شرایط سنی، مالی و مهارتی فرد مهاجر، قابل استفاده هستند. برای مثال، جوانانی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی برای ادامه تحصیل را دارند، اقامت تحصیلی برایشان گزینه مناسبی است.

بیشتر بخوانید: اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

کار در قبرس شمالی

قبرس شمالی به عنوان کشوری مهاجر پذیر همواره میزبان افراد از ملل مختلف بوده که توانسته با بهره گیری از دانش نیروی متخصص کشور را در جهت پیشرفت و توسعه به جلو هدایت کند. پس مطمئن باشید اگر تخصصی دارید حتما جایی برای شما در این کشور محفوظ است.

بیشتر بدانید: کار در قبرس شمالی

تفاوت پاسپورت و شهروندی در قبرس شمالی و جنوبی :

عضویت قبرس جنوبی در اتحادیه اروپا پس از سال 2004 ارزش قابل توجهی به پاسپورت این کشور اضافه کرد. به خصوص در سال‌های اخیر، اخذ تابعیت قبرس جنوبی در میان شهروندان و سرمایه گذاران از چین و روسیه با چشم انداز تبدیل شدن به یک شهروند اتحادیه‌ی اروپا، محبوبیت چشم گیری داشته است.

به مدت محدودی سرمایه گذاران می‌توانستند با وارد کردن حداقل 2 میلیون یورو سرمایه به این کشور، گذرنامه‌ی طلایی دریافت کنند؛ که به دارندگان این گذرنامه‌ها این اجازه را می‌داد تا در کنار اقامت در کشور قبرس جنوبی بتوانند بدون نیاز به ویزا در سر تا سر اروپا رفت و آمد کنند.

این قانون به دلیل ضعف‌های مستمر و سو استفاده از شرایط موجود در این برنامه ( ( پاسپورت طلایی ) که در ابتدا مشوقی برای سرمایه گذاری در قبرس جنوبی محسوب می‌شد )، به حالت تعلیق در آمد.

ییشتر بخوانید:

قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

با سرمایه گذاری در قبرس شمالی اقامت دائم این کشور را برای خود و خانواده‌تان اخذ خواهید کرد و زندگی و تحصیل آزادانه در قبرس برای شما میسر خواهد شد. شرکت های مالی، نمایشگاه خودرو، ساخت و ساز واحدهای مسکونی، داروخانه، رستوران، کافه و یا اجاره خودرو، نمونه هایی از مواردی می باشد که سرمایه گذاران خارجی در آن‌ها حضور دارند. حوزه مورد علاقه و برنامه خود برای سرمایه گذاری را با کارشناسان آسمان قبرس ( Cyprus Sky ) مطرح کنید تا بهترین راه برای قرار گرفتن در مسیر درست را به شما نشان دهند.
با ما تماس بگیرید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .